Korzár logo Korzár Spiš

POZNÁMKA

Zápas lekárov o zmluvy je aj zápasom za pacienta Marianna MEŠŠOVÁ Všetko zlé, čo sa deje v našom zdravotníctve, sa pripisuje na vrub Zajacovej

Zápas lekárov o zmluvy je aj zápasom za pacienta

Marianna MEŠŠOVÁ

Všetko zlé, čo sa deje v našom zdravotníctve, sa pripisuje na vrub Zajacovej reforme. Viacerí ju označujú za hybrid. Ona ani dokonalá nie je. Na strane druhej však treba povedať, že Zajac bol jediný minister, ktorý sa na transformáciu v zdravotníctve odhodlal. Tí predchádzajúci ministri o zmenách iba hovorili. Zajacova reforma určite nie spasením, ale treba uznať, že do zdravotníctva priniesla nové vzťahy. Jej kladom je napríklad to, že lekári už nemusia akceptovať zmluvy, ktoré im zdravotné poisťovne predložia, ale môžu vyjednávať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Fakt, že lekári prvého kontaktu automaticky nepodpísali zmluvu so VšZP, sa netýka len platenia za kapitáciu. Zmluva má totiž veľa nejasností aj ohľadne zdravotnej starostlivosti. Ako majú všeobecní lekári podpísať zmluvu, v ktorej nie je stanovené, koľko financií môžu vyčerpať na lieky a tiež na odbery? Vraj sa im to určí dodatočne. Otázka však stojí aj tak, či je plusom pre pacientov, keď v zmluve je aj konštatovanie, že ak lekár normatív na lieky neprečerpá, poisťovňa mu navýši kapitáciu.

Nezanedbateľná je aj skutočnosť, že v zmluve sa všeobecným lekárom určuje isté množstvo financií, ktoré môžu vynaložiť na zdravotné pomôcky. Istý lekár prvého kontaktu z Prešovského kraja nám povedal, že v zmluve má uvedené, že mesačne môže na pomôcky vyčerpať 400 korún. Pritom má šiestich pacientov odkázaných na plienkovanie, čo si vyžaduje minimálne 12-tisíc korún mesačne. Tiež nie je zodpovedaná otázka, či je pre pacienta výhodnejšie nechať si urobiť EKG vyšetrenie u všeobecného lekára, ak tento základný prístroj pre internú diagnostiku na ambulancii má, alebo zaplatiť ďalších 20 korún a navštíviť internistu. Zato však v kritériách kvality pre všeobecného lekára sú požiadavky týkajúce sa vybavenia ambulancie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa teda argumenty lekárov týkajúce sa výhrad k zmluve so VšZP správne pomenujú, tak sa nedá tvrdiť, že si urobili z pacientov rukojemníkov. Lebo ich zápas o zmluvy je nesporne aj zápasom za pacienta.

Autor: meš/TASR

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 975
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 617
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 340
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 265
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 418
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu