svojej každodennej praxi sa stretáva s klientmi z kežmarskej rómskej komunity. Pomáha im s riešením problémov, ktoré im prináša bežný život.
„Pôsobíme priamo v teréne, poznáme ich situáciu, zameriavame sa najmä na zlepšenie kvality ich života," priblížila náplň komunitnej práce v teréne Zdenka Dudasová. Na to, aby mohla kvalitne poradiť a riešiť problémy „svojich" zverencov, musela prejsť špeciálnym vzdelávacím kurzom. Ten včera spolu s ďalšími 45 kolegami ukončila prevzatím osvedčenia v Poprade.
Absolventi ročného cyklu vzdelávania komunitných terénnych sociálnych pracovníkov (KST) tak rozšírili rady svojich doterajších 200 kolegov a štyroch stoviek ich asistentov, ktorí pomáhajú v rómskych komunitách po celom Slovensku riešiť základné sociálne problémy. „Mne osobne toto vzdelávanie veľmi pomohlo, malo široký záber a prakticky nám dalo prehľad o všetkých oblastiach, ktoré pri tejto robote potrebujeme poznať," dodala čerstvá absolventka vzdelávacieho kurzu. Ako ďalej uviedla, pozitívom bol aj tréning komunikačných zručností.
„Projekt vzdelávania vtedy ešte terénnych sociálnych pracovníkov vznikol v rámci aktivít Asociácie terénnych sociálnych pracovníkov pred tromi rokmi, pretože prax ukázala, že ľudia, ktorí pracujú priamo v osadách potrebujú v prvom rade kvalitné vzdelanie," uviedla jedna zo spoluorganizátoriek vzdelávania Marta Kulíková z občianskeho združenia Komunita - miesto pre každého.
Ako dodala, v prvom roku vzdelávacím cyklom prešlo 30 ľudí a v teréne sa im nadobudnuté vedomosti zišli. „Učili sa všetko, čo pri komunikácii v rómskych osadách potrebujú, získali poznatky o štátnej správe, o sociálno-patologických javoch, základy práva a podobne," dodala M. Kulíková.
Vzdelávanie bolo podľa nej prínosom, jeho absolventi nielenže získavali praktické zručnosti, ale mali tiež možnosť navzájom konzultovať konkrétne prípady, ktoré aktuálne riešili. „Naše občianske združenie už tri roky pracuje s komunitnými sociálnymi pracovníkmi, máme s nimi dobré skúsenosti a momentálne nás teší, že sú zaradení v systéme a za túto prácu už majú aj ohodnotenie," dodala M. Kulíková.
Mnohí „tereňáci" to spočiatku robili cez VPP ako zamestnanci obecných či mestských úradov, neskôr aj dobrovoľnícky. Projekt vzdelávania KST financoval Európsky sociálny fond.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš