z Prešovského kraja. Nákup budú financovať z nenávratného príspevku z Európskej únie Interreg vo výške viac ako 13 miliónov korún. Dvadsiatimi percentami z tejto sumy prispeje aj štát zo svojho rozpočtu. Päť percent pôjde z rozpočtu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove (KR HaZZ).
Hasiči z KR HaZZ vypracovali projekt STOP - cezhraničná spolupráca v oblasti zabezpečenia následkov povodní a iných mimoriadnych udalostí v Tatranských horských a podhorských oblastiach poľsko-slovenského pohraničného územia. Prostredníctvom neho naši, ale aj poľskí hasiči získali spomínané finančné prostriedky. Nákupom novej výbavy získajú hasiči z oboch krajín techniku na efektívne odstránenie a zasahovanie počas a po povodniach.
„Poľskí kolegovia mali aj doteraz lepšie technické vybavenie. U nás sa s obnovou iba začína. Naši hasiči často pre zastaralú techniku nasadzujú pri zásahoch vlastné životy. Preto je modernizácia potrebná," uviedla hovorkyňa KR HaZZ Eva Roháriková.
Zmluvu v januári na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja podpísal riaditeľ KR HaZZ v Prešove Miroslav Kanaš. „Celý projekt sa zrkadlovo realizuje aj u našich partnerov z Malopoľského a Podkarpatského vojvodstva v Poľsku. Nakúpime rovnakú techniku," dodala hovorkyňa.
Zmyslom projektu je dlhodobé zvýšenie bezpečnosti obyvateľstva a ochrana majetku pred následkami povodní, ochrana životného prostredia, hlavne chránených krajinných oblastí a národných parkov Tanap, Pieniny a Poloniny.
Zabezpečí sa ním dlhodobé riešenie povodňových situácií, operatívnejšie nasadenie síl a prostriedkov pri vzniku povodní a ekologických havárií, či
zvýšenie akcieschopnosti jednotiek HaZZ. „To isté sa vzťahuje na nášho cezhraničného partnera z Poľskej republiky. Rieši sa to týmto spôsobom pre kvalitatívne a kvantitatívne zlepšenie materiálno-technického vybavenia spojeného so záchranárskymi prácami. Pri spoločnom zásahu s poľskými kolegami tak budeme mať jednotné materiálno-technické vybavenie," skonštatovala E. Roháriková. Zjednodušia sa tak záchranárske práce pri spoločnom zásahu jednotiek z oboch štátov a zefektívni sa tým zásah záchranárskych zložiek pri likvidácii následkov povodní.
Slovensko ale aj Poľsko musia v poslednej dobe čoraz častejšie riešiť problém povodní, ktoré postihujú aj prihraničné oblasti. Tieto oblasti sa z dôvodu turistického záujmu stávajú stále frekventovanejšími. Z tohto dôvodu vyplýva potreba zabezpečenia ochrany života obyvateľstva, majetku a životného prostredia. „Ak by sa táto situácia riešila iba na jednej strane a druhá strana by sa tejto otázke nevenovala, mohlo by to mať nepriaznivé dôsledky pre obidve strany. Preto sa snažíme v tejto oblasti nájsť spoločné riešenie a následne vykonať spoločnú realizáciu prijatých opatrení," uzavrela hovorkyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš