pre karanténnu stanicu. Bude určená pre exotických vtákov, ale čo je dôležitejšie, bude prvá a na dlho zrejme aj jediná na Slovensku.
"Schválenie návrhu a povolenie na začatie prípravných prác sme z ústredia dostali len pred niekoľkými dňami. Karanténa bude zriadená v našom objekte," potvrdil nám riaditeľ Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Prešove Pavol Zubrický. Zatiaľ nie sú známe rozpočtové náklady, ale predbežne sa uvažuje o 4 miliónoch korún. Práve po spomínanom pracovnom rokovaní sa očakáva presnejší údaj o nákladoch na prestavbu objektu a vybavenie karantény.
Na našu otázku, kedy predpokladá spustenie prevádzky, P. Zubrický odpovedal: "Ak sa všetko dobre naplánuje a nebude problém s prísunom financií, tak by sme ju mali dokončiť do konca mája." Predpokladá sa, že v karanténe bude sedem miestností. Veterinári pri vstupe budú musieť absolvovať očistu v sprchovacom kúte a obliecť si ochranný skafander. Ten si budú musieť prezliekať pri každom vstupe do konkrétnych miestností. Jedna z nich by mala byť bez klietok, teda voľná pre väčšie druhy vtákov ako sú pávy, plameniaky, či žeriavy.
Ešte v januári riaditeľ Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Bratislave Jozef Bíreš zverejnil predpoklad, že prvá slovenská karanténna stanica bude práve v Prešove a jej fungovanie bude podporené európskymi zdrojmi. Tento návrh padol v súvislosti s opatreniami proti zavlečeniu vtáčej chrípky na Slovensko.
Zmyslom karantény pre exotické vtáctvo bude testovať a kontrolovať zdravotný stav privezených vtákov najmä z tretích krajín. V rámci EÚ už táto kontrola funguje, dokonca aj v susednej Českej republike. V tej súvislosti nás zaujímalo či a ako sú kontrolované vtáky, ktoré sa v súčasnosti predávajú v špecializovaných predajniach. "Nedovážame. Nakupujeme len od domácich chovateľov, ktorí majú certifikované chovy a tie sú kontrolované veterinármi. Zvyčajne ide o andulky, alebo kanáriky. Papagáje, alebo korely sú pomerne drahé," povedal nám majiteľ jednej z prešovských predajní Martin Dorko (na snímke).
Faktom však je, že niektorí milovníci hovoriacich operencov sú ochotní zaplatiť aj 60-tisíc korún a viac za papagája a v takom prípade očakávajú, že kúpia zdravého jedinca. Po spustení prevádzky karantény budú môcť mať istotu, že ich zdravotný stav je dobrý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš