zhromaždenie samosprávy a občanov ho do Tatranskej Lomnice prišiel predstaviť spracovateľ Ing. Arch. Alexander Bél (na snímke).
V mestskej časti Tatranská Lomnica ÚPN predpokladá vybudovanie veľkokapacitného parkoviska a umelého jazera pre účely umelého zasnežovania. Vzniknúť a rozšíriť by sa mali zjazdové trate. Stanica lanovky by sa podľa návrhu presunula do centra mesta. Pribudnúť má obchodná ulička, nové rodinné domy, bytová výstavba, štyridsať rekreačných chatiek a adrenalínový park.
V diskusii Jozef Schulmann z Klubu Tatrancov označil plán "za megalomanský a pre Tatry nevhodný". Pojmu megalománia oponoval horský vodca Pavol Rajtár. Vášnivým vystúpením ho podporil Lomničan Emil Hello, ktorý zdôraznil potrebu rozvoja a tvorbu nových pracovných miest. Priamo Schulmanovi adresoval výčitku: "Váš dom a môj dom, kde bývame, takisto musel raz niekto postaviť."
Lesný odborník Mikuláš Michelčík upozornil, že "plán predpokladá kvôli nádrži a zjazdovkám odstránenie sto hektárov lesného krytu", čo podľa neho predstavuje v konečnom dôsledku riziko úbytku až trvalej straty vodných zdrojov. "Táto otázka bude predmetom skúmania. Pre tento prípad sa počíta s náhradnými zdrojmi vody z Tatranskej Kotliny a vodojemom vo Veľkej Lomnici," uistil ho spracovateľ návrhu.
"Plán je urobený pre jednu finančnú skupinu, ktorá chce vybudovať veľké zimné stredisko, aby ho mohla následne so ziskom predať," vyslovil názor František Vojtech. Alexander Bél na podobné pripomienky reagoval, že "cestovný ruch je jediná možnosť podnikateľskej činnosti v meste. Priemyselná a iná výroba tu zo známych dôvodov nikdy nemôžu byť".
Lomničan Juraj Bobula začal porovnávať plán s alpskými sídlami. "Chceme tu stavať veci, ktoré sa dnes v rakúskych dedinách odstraňujú. Nechcem žiť medzi autoparkoviskami," vyjadril svoj názor Bobula. "Aj mne ide o ekonomický rozvoj. Tento plán ale určí podobu mesta na sto rokov. Keď sa teraz urobí chyba, ťažko sa bude naprávať," doplnil. Bohumil Balážik na tieto slová položil do pléna rečnícku otázku: "Chce tu niekto mesto oplotiť ostnatým drôtom?"
V takejto konfrontácii dvoch prúdov pre a proti návrhu sa vystriedalo ešte niekoľko rečníkov s viacerými argumentmi. Ich váhu podporoval hlasný potlesk oboch názorových skupín.
Prednosta mesta Jozef Vilim na záver požiadal prítomných, aby upustili od emócií a vyjadril presvedčenie, že nájdu riešenie, ktoré bude vyhovovať väčšine. Eleonóra Weissová, ktorú mesto poverilo obstarávaním ÚPN, doplnila: "Návrh nie je dogma, nepredstavuje konečné riešenie, teraz nasleduje opätovné prerokovanie".
Verejnosť a dotknuté orgány môžu ÚPN do pondelka 6. marca písomne pripomienkovať. Po prerokovaní pripomienok a prípadných úpravách o schválení ÚPN rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš