definitívnej podoby obnovy. Po vypracovaní projektu a majetkovom vysporiadaní chcú požiadať aj o grant z európskych fondov na samotnú obnovu hradieb. Poslanci mestského zastupiteľstva na svojom ostatnom zasadnutí schválili celkovú koncepciu prístupu k obnove pamiatky v súlade s projektom architektonicko-historického výskumu mestského opevnenia. „Je to záležitosť niekoľkých rokov, ale potrebná. Sabinov ako jedno z piatich kráľovských miest si takúto pozornosť zaslúži," povedal pred hlasovaním primátor mesta Peter Molčan.
V prvej fáze prípravy tohto zámeru mesto požiadalo odborníkov o vypracovanie prípravnej dokumentácie pre spracovanie projektu obnovy. Jeho návrh vypracovali odborníci na základe spomínaného výskumu. Jeho cieľom bolo zistenie pôvodnej podoby opevnenia. To vymedzovalo plochu stredovekého kráľovského mesta. Malo nepravidelný oválny pôdorys s osami približne 440 a 345 metrov s centrálnym námestím šošovkovitého pôdorysu. Patrí k typom neskoro-stredovekých mestských opevnení a napriek svojmu neúplne zachovalému stavu sa radí medzi najautentickejšie zachované hradbové systémy slobodných kráľovských miest na východnom Slovensku.
Podľa vypracovaného návrhu obnovy sa zakonzervujú stojace zvyšky opevnenia a dorekonštruujú sa iba tie časti, ktoré majú hodnovernú oporu v historických prameňoch. „Zvolená metóda revitalizácie pamiatky rieši konzervačný prístup u autenticky zachovaných častí pamiatky a rekonštrukciu len niektorých detailov. Napríklad pri narušených stropoch, vežiach či rozrušených osteniach a hrdlách strielní," uviedol realizátor výskumu Martin Bóna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš