záchrana osôb v ohrození života pri vzniku mimoriadnych udalostí a hasenie lesných požiarov pomocou leteckej techniky.
Za viac ako desať rokov svojej činnosti získali hasiči z LZS cenné skúsenosti nielen pri výcviku, ale aj priamo pri zásahoch počas povodní alebo pri likvidácii rozsiahlych lesných požiarov. Pri svojej činnosti využívali vrtuľníky letky Ministerstva vnútra SR a v posledných dvoch rokoch aj vrtuľník z Leteckej základne generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove. Letecká záchranná skupina HaZZ v Prešove má 17 členov rozmiestnených v pôsobnosti dvoch hasičských staníc - v Prešove a v Sabinove. Pravidelne sa zúčastňujú náročného výcviku. K najnáročnejším úlohám výcviku podľa inštruktora LZS Radoslava Lacka patrí evakuácia osôb z korún stromov, skalných stien, výškových budov, sedačkových lanoviek a zalesneného terénu. „Veľmi náročná je aj evakuácia osôb z vodnej hladiny či vysadzovanie potápačov z paluby vrtuľníka," dodáva R. Lacko.
Po prvý raz zasahovali pri povodni v roku 1997 v obci Tichý Potok (okres Sabinov). Evakuovali vtedy z ohrozenej oblasti 7 osôb, prevažne starších ľudí. „Kuriózne bolo vtedy to, že sme ich v podvese evakuovali na miestny cintorín, pretože iba tam sa dalo bezpečne s vrtuľníkom pristáť. Starkí sa nás pýtali, kam ich vezieme. Keď sme im povedali, že na cintorín, mysleli si, že si z nich uťahujeme. Potom sa však na tom zasmiali," spomína R. Lacko. Odvtedy zasahovali pri povodniach už viackrát. Okrem toho pomáhali pri hľadaní nezvestných osôb či pri hasení lesných požiarov. „Zachraňovali sme aj babku, ktorá spadla v lete do studne. Päť hodín sa holými rukami držala stien studne, kým sme ju nevytiahli. Z korún vysokých stromov sme vyslobodzovali paraglajdistu, ktorý tam nešťastne pristál," vraví R. Lacko.
Takmer všetky ´ostré´ zásahy boli v minulosti vykonávané v spolupráci s posádkami prešovskej vojenskej leteckej základne. Podľa R. Lacka je prešovská skupina LZS aj vďaka vojenským letcom a ústretovosti vedenia leteckej základne v rámci SR jediná, ktorá využíva vojenskú leteckú techniku v takom veľkom rozsahu a je schopná nasadenia v krátkom časovom limite. Hoci v minulosti hasiči v spolupráci s vojakmi zasahovali bez predchádzajúceho spoločného výcviku, v minulom roku sa spoločne zamerali na nácvik záchranných prác a evakuáciu osôb z vodnej hladiny či korún stromov a hlavne na koordináciu povelov pri navádzaní pilota operátorom-vysadzovačom. „Vojenské vrtuľníky sú vybavené rádiostanicami s frekvenčným pásmom HaZZ, čo podstatne zvyšuje efektívnosť zásahu," dodáva R. Lacko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš