Chcela, aby sa žiaci jej školy úspešní, ale aj tí menej úspešní, správne rozhodli pri voľbe povolania. "Povolanie si vyberáme na celý život. Určite je ťažké rozhodnúť sa správne bez toho, aby si to žiaci mohli predtým vyskúšať." A to bol dôvod, prečo podala projekt, ktorý by tento problém dokázal vyriešiť. Projekt vyšiel a škola dostala 3,3 milióna korún. Vytvorili sa dielne a v nich sa začalo s realizovaním kurzov. V nich si žiaci vyskúšajú to, čo by neskôr chceli ísť študovať. "Zatiaľ sme otvorili štyri kurzy. Časom pribudnú ďalšie - tesársky, zdravotnícky a hudobný," dodala B. Matisová.
Veronika Onderová je žiačkou Základnej školy na Sídlisku Lúčna. Ešte má len 15 rokov a už vie používať šijací stroj. Pred pár dňami to ale tak nebolo. Naučila sa to v kurze šitia priamo v škole.
"Šijem veľmi rada. Často som sledovala starú mamu, ako sa jej to darí. Doma stroj nemám, tak to využívam tu v škole," povedala nám. Aj keď Veronika šije veľmi rada, krajčírkou byť nechce. "Budem šiť len vo voľnom čase, pracovať chcem v banke." Dievčatám základy šitia ukázala učiteľka Anna Cicková. Záujemkyne sa pod jej vedením naučia šiť za dvadsať hodín. "Dievčatá stroje ovládať nevedeli vôbec. Začínali úplne od základov."
Tak ako Veronika, aj niekoľko ďalších žiakov sa po vyučovaní venuje svojim záľubám v rôznych kurzoch. Škola totiž získala 3,3 milióna na projekt, vďaka ktorému sa tieto kurzy budú realizovať tri roky. Cieľom projektu je poradenstvo o povolaniach. Žiaci takto zistia, či remeslo, ktoré ich baví a chcú ho vyštudovať je pre nich naozaj vhodné.
Vareniu prišli na chuť kamarátky Lívia Tomášová a Lea Pavelková. Lívia rada varí múčne jedlá a rôzne polievky, Lea rada robí obložené chlebíčky. Zaujímalo nás, čo je najťažšie učiť variť mladých ľudí. "Ak sa učia variť žiaci zo sociálne slabších rodín, najväčším problémom je hygiena. Uvariť vedia, ale problém je s upratovaním," povedala vedúca cvičnej kuchyne Nadežda Novosiadla. Ako dodala, ešte pred časom sa im v škole nevarilo dobre. Mali len jeden sporák, ktorý im podaroval istý podnikateľ...
Helenka Tehlárová má 14 rokov. Našli sme ju pri modelovaní hliny, lebo si vybrala hrnčiarsky kurz. "Je to zábavné," povedala. Práca s hlinou však nie je jednoduchá. "Základom je hlinu dobre vytvarovať tak, aby sa nelepila na ruky. Ak toto žiaci podcenia, vypomstí sa im to v keramickej peci. Výrobok v nej potom totiž popraská," povedala vyučujúca Mária Komárová. "Výrobky päť až sedem dní schnú a potom nasleduje vypaľovanie v peci. Trvá šesť hodín. Potom sa výrobok môže glazúrovať," dodala M. Komárová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš