komunálny odpad (TKO) len raz za dva týždne. Vlna nespokojnosti sa okamžite prevalila do horúcich diskusií medzi ľuďmi, aj keď zmena sa vôbec netýka celého mesta.
"Najprv nám balamutia hlavy rečami, ako sa nám postupne znížia ceny za odvoz odpadu, ak budeme separovať a výsledkom je teraz fakt, že nám tu začnú divočieť nelegálne skládky. Veď kto má dva týždne doma držať smeti, kým príde odvozné auto?" rozčuľuje sa pani Jarmila.
Podobne ako viacerí ľudí z mesta považuje nový harmonogram vývozu TKO za nezmysel. Kežmarčania sa obávajú, že smeti pri konvách sa budú hromadiť a niektorí ich začnú vyvážať do lesa. "Možno si niekto myslí, že preháňam a robím paniku, nech si však prezrie napríklad okolie kontajnerov na sídlisku Juh cez víkendy, ako krásne to tam vyzerá," dodáva pobúrený Milan.
Spolu s ostatnými hromží na TS. Tie sú však v celej kauze nevinne. "My sme obchodná spoločnosť, ktorá pracuje na základe objednávky mesta. Len rešpektujeme harmonogram, aký mesto pripraví. Samozrejme, tieto zmeny nám trochu narušia systém práce, musíme zladiť iné termíny. Nemáme na starosti len odvoz smetí v Kežmarku, ale vyvážame ich aj z niektorých susedných obcí," poznamenal riaditeľ TS Ján Soliar. Pripustil, že dvojtýždňový cyklus vývozu smetí môže znamenať problém najmä v letnom období, napríklad s hygienou. To ukáže až čas.
Hnevlivé reakcie obyvateľov však nie sú úplne na mieste. Kežmarčania si informáciu o zmene harmonogramu vývozu smetí nenaštudovali detailne. Dvojtýždňový cyklus sa totiž netýka celého mesta, len domácností v rodinných domoch mimo centra a mimo lokality Pradiareň. "V centre mesta, kde je veľa podnikateľských prevádzok, podobne ako na sídliskách, k nijakej zmene nedochádza," upresnil Roman Huťa z oddelenia územného plánu, životného prostredia a stavebného poriadku Mestského úradu v Kežmarku.
Ako dodal, dôvodom na takéto opatrenie je aj ekonomika. Ak totiž v tomto roku šli ceny za vývoz TKO hore o vyše desať percent, poplatky pre obyvateľov sa ani o korunu nezvýšili. "Touto úpravou by sme mali ročne ušetriť okolo 200-tisíc korún," dodal R. Huťa.
Ďalším z dôvodov, prečo v lokalitách s rodinnými domami budú smeti vyvážať len raz za dva týždne, je fakt, že takto chcú obyvateľov motivovať k dôslednejšej separácii odpadu. "Máme odsledované, že ak napríklad štvorčlenná rodina separuje, tak na bežný komunálny odpad im naozaj stačí vyprázdniť konvu raz za dva týždne," upresnil pracovník mestského úradu.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš