V Stredisku genofondu drevín Rakúske lúky a v lesných škôlkach majú Štátne lesy (ŠL) TANAP
"Hoci veterná kalamita zničila uznané porasty na ploche viac ako 520 ha, máme ešte približne 2 700 ha porastov uznaných semenárskou kontrolou, ktoré svojim pôvodom, kvalitou, stabilitou a odolnosťou zodpovedajú pôvodným tatranským lesom," uviedol vedúci Strediska genofondu drevín Ján Marhefka. Každoročne v nich dokážu nazbierať stovky kilogramov šišiek a semien. "Strom, ktorý vyrástol zo semena pochádzajúceho z tunajších prírodných lesov, dokáže sa oveľa ľahšie a rýchlejšie prispôsobiť aj zmeneným ekologickým podmienkam," konštatoval vedúci strediska.
Na území spravovanom ŠL TANAP-u sa nachádza asi 11 ha semenných porastov, vyše 8 ha semenných sadov a 137 výberových stromov. "Kým v uznaných porastoch zbierame semeno z dospelých stromov s výškou aj viac ako 20 metrov, v semenných sadoch získavame geneticky kvalitnejšie semeno z naštepených stromov s výškou do 5 metrov. Zber semien je teda jednoduchší a nepoškodzuje materskú drevinu," vysvetlil Marhefka.
Podľa neho okrem území ponechaných na samovývoj budú v TANAP-e pestovať druhovo i vekovo zmiešané lesy, ktoré dokážu lepšie odolávať veterným kalamitám. Vyžadujú však cielenú výchovu počas celého života lesa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš