na Slovensko zverejnil informáciu o zriadení karanténnej stanice pre exotické vtáctvo v Prešove. Pri jej konštituovaní sa počíta so zdrojmi z Európskej únie.
Pracovník Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Prešove Pavol Zubrický nás informoval, v akom štádiu prípravy je zriadenie karantény: "Zatiaľ sme vytypovali lokalitu aj objekt a predložili návrh. Čakáme na schválenie." Pôjde o pomerne nákladnú záležitosť, preto sa nedá predpokladať, že začne fungovať v horizonte niekoľkých týždňov. V každom prípade Slovensko takúto karanténu vybavenú diagnostikou na rozdiel napríklad od Čiech zatiaľ nemá.
Ako bude karanténna stanica fungovať? "V rámci EÚ už kontrola exotického vtáctva existuje. Teraz ide o to, aby všetky vtáky dovezené z tretích krajín boli najprv umiestnené na 30 dní v karanténe, vyšetrené a až potom distribuované na domáci trh. To nám zatiaľ chýba a aj preto bol v rámci opatrení dovoz vtákov do mája tohto roku pozastavený," dodal P. Zubrický.
Zaujímalo nás, kde majú ľudia hlásiť výskyt uhynutých vtákov. Ako sme sa dozvedeli na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (RVPS), v Prešove tiež existuje horúca linka. Podľa zástupcu riaditeľky Valeriána Kvokačku služby sú zabezpečené 24-hodín denne. Podozrivý nález môžu občania oznámiť buď na ústrednú bezplatnú linku 0800 127 127, alebo kontaktovať RVPS na čísle 051/77 111 24, prípadne 0905 294 989. Niektorí súkromní veterinári nám potvrdili, že aj na nich sa obracajú ľudia, ktorí im prinášajú mŕtve sýkorky, divé kačice a podobne. V takom prípade im odporúčajú, aby nález aj lokalizáciu oznámili na RVPS a tá prostredníctvom dopravnej služby zabezpečí vyšetrenie vo Zvolene.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš