Prešov - Idylka skončila. Po včerajšku je jasné, že spolupráca medzi väčšinovým klubom SDKÚ-DS, KDH a predsedom Prešovského samosprávneho kraja (PSK) nebude taká bezproblémová, ako sa zdalo na úplnom začiatku volebného obdobia.
Župan Peter Chudík sa s väčšinovým klubom v zastupiteľstve PSK nedohodol ani na svojom podpredsedovi. Tým mal byť Milan Baran (SDKÚ-DS) z Popradu. Ten mal istých 40 hlasov v zastupiteľstve, avšak navrhnúť ho musí predseda PSK.
Chudík však navrhol iného kandidáta Zdenka Veleckého (SDKÚ-DS). Velecký sa však poďakoval za dôveru, ale funkciu odmietol. PSK tak stále nemá podpredsedu. A vzájomných sporov bolo ešte viac.
Zasadnutie regionálneho parlamentu včera takmer ani nezačalo. Poslanci dohadovali detaily rokovania na chodbe, po necelej hodinke však zastupiteľský zbor predsa len zasadol.
Pomerne hladký chod zasadnutia sa zasekol pri bode 14, ktorým bol návrh zmien a doplnkov k zásadám hospodárenia a nakladania s majetkom PSK. Väčšinový pravicový klub navrhol obmedziť možnosť predsedu PSK rozhodovať o majetku. Vo všetkých prípadoch navrhol znížiť tento limit na sumu stotisíc korún, kým doteraz mohol župan rozhodovať o použití prostriedkov vo výške od 250-tisíc do jedného milióna (podľa druhu).
„Starosta obce ako je naša (Spišský Hrhov - pozn. red.) má právo rozhodovať o väčších čiastkach, ako predseda samosprávneho kraja podľa tohto návrhu," nesúhlasil poslanec Smeru Vladimír Ledecký s tým, že by županova právomoc končila pri sume stotisíc korún.
Peter Chudík uviedol, že tento návrh „dehonestuje funkciu predsedu PSK". Navrhol radšej zrušiť všetky možnosti rozhodovania a odovzdať ich do výlučnej kompetencie regionálneho parlamentu. To znamená, že o spôsobe nakladania s majetkom a o rozdeľovaní všetkých peňazí (aj tých do výšky stotisíc korún) by mohlo rozhodnúť iba zastupiteľstvo. Poslanci túto alternatívu odmietli a schválili pôvodný návrh.
„Oznamujem vám, že tento návrh nepodpíšem a vrátim naspäť na rokovanie zastupiteľstva," zareagoval P. Chudík.
Ďalšie veto nasledovalo vzápätí, keď poslanci vrátili na nové prepracovanie zoznam nehnuteľného majetku PSK, ktorý je v nájme. Odôvodnili to tým, že nemá vypovedaciu schopnosť.
„Dal by som predkladateľom zosobniť sumu za papier, ktorý bol na tento materiál použitý," podotkol poslanec Pavol Tarcala z KDH. Riaditeľ Úradu PSK Alexander Ernst sa bránil tým, že materiál bol predložený v súlade s prijatým uznesením a vypracovaný „s vypätím síl". Aj predseda Chudík zdôraznil, že ho pracovníci úradu vypracovali mimo základných povinností a ak by mali mať poslanci podobné návrhy častejšie, bolo by potrebné vytvoriť prierezový odbor, ktorý by sa im venoval.
Ďalším bodom čoraz nervóznejšej debaty bola nová organizačná štruktúra Úradu PSK. Návrh bol stiahnutý z rokovania. Nasledovali kompetencie podpredsedu. Predložený materiál vymedzoval v dvoch bodoch to, čo má a v treťom to, čo nesmie robiť. Na návrh predsedu poslaneckého klub SDKÚ-DS, KDH Jozefa Polačka boli však prvé dva body vynechané, v treťom nastali kozmetické úpravy. Návrh prešiel, a nastala tak pozoruhodná situácia.
Podpredseda má vymedzené, čo robiť nesmie, ale nie to, čo robiť má. Chudík tvrdil, že za takýchto okolností „nie je určený rozsah kompetencií" a teda nemôže dať hlasovať o podpredsedovi.
Po krátkej výmene názorov, keď ho poslanci väčšinového klubu uisťovali, že to možné je, dal predsa len hlasovať. Avšak navrhol namiesto Milana Barana spomínaného kandidáta Zdenka Veleckého, ktorý post neprijal. O tomto bode sa teda nehlasovalo vôbec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš