vychováva svoje dospievajúce deti. Odpovede sa prednedávnom rozhodla hľadať na motivačných besedách organizovaných Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi.
„O prednáškach som sa dozvedela od mojej dcéry, ktorá o nich počula v škole. Bola som presvedčená, že môžem získať veľa zaujímavých informácií. Nevynechala som ani jednu. Na veci súvisiace s výchovou sa teraz pozerám iným pohľadom. Ponúkli mi aj určité usmernenia. Dokonca sme si s kolegyňami povedali, že sme sem mali prísť pred desiatimi rokmi," priznala s úsmevom M. Čechová.
Chválou nešetrí ani Anna Barabácová, ktorá sa o prednáškach dozvedela na rodičovskom stretnutí. Tá má tiež dve dospievajúce dcéry vo veku 14 a 16 rokov. „Veľa som si odtiaľ odniesla. Výchova dospievajúceho dieťaťa je náročnou činnosťou a každému rodičovi tieto prednášky odporúčam," zdôraznila A. Barabácová.
Motivačné besedy a prednášky pod názvom Poraďme si navzájom ako byť dobrým rodičom docentky PhDr. Evy Šimovej CSc., odborníčky v oblasti vývinovej psychológie a psychológie rodiny, sú výsledkom viac ako desaťročného monitoringu životného štýlu stredoškolskej mládeže. Pre KORZÁR to potvrdil jeden z autorov rovnomenného projektu Ing. Jozef Rešovský z RÚVZ. Okrem neho sa na projekte spoluatorsky podieľali aj jeho kolegovia MUDr. Peter Mišenda, Terézia Medeirová, ako aj vedúca projektu MUDr. Elena Gajdošová.
Pre zistenie komplexného pohľadu na život dospievajúcich ľudí tím autorov pred desiatimi rokmi vypracoval dotazník. Pilotného prieskumu sa zúčastnilo v rámci mesta 950 žiakov stredných škôl. Respondenti odpovedali na otázky zdravia, životného štýlu, partnerských vzťahov, sexuality, kriminality, závislostí, rodiny a pod. O tri roky neskôr sa zišla pracovná skupina rozšírená o odborníkov z rôznych oblastí spoločenského života a výsledkom bol v poradí ďalší dotazník. Ten už prebehol v rámci celého Prešovského a Košického samosprávneho kraja, ktorého sa zúčastnilo už 1500 študentov všetkých typov stredných škôl. Výsledky monitoringu boli prezentované v roku 2002 aj na medzinárodnej konferencii v Dánsku. Aj na základe toho bol projekt začlenený ako podprojekt Národného programu podpory zdravia detí a mládeže SR. Vlani prebehol v poradí tretí prieskum, avšak už na území celého Slovenska na vzorke 11-tisíc stredoškolákov vo veku 14 až 19 rokov. Podľa slov J. Rešovského v súčasnosti prebieha spracovanie vlaňajších údajov. Porovnávania minuloročných výsledkov s tými spred šiestich rokov priniesli zaujímavé zistenia.
„Ukázalo sa, že rodina v každom ohľade zohráva rozhodujúcu úlohu vo výchove mladého človeka, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Došli sme k záveru, že ak chceme pomôcť mladým ľuďom k osvojeniu si zdravého životného štýlu, je potrebné vytvoriť predovšetkým harmonické a zdravé rodinné prostredie. Z množstva návrhov, ako to urobiť, sme vybrali päť. Medzi nimi aj oblasť podpory rodičov pri výchove. K spolupráci sme prijali práve docentku E. Šimovú z Fakulty sociálnej práce UPJŠ v Košiciach, ktorá uskutočnila cyklus piatich prednášok o rodine, rodičovskej láske, príčinách rodinných konfliktov, funkciách rovesníckych skupín, ako aj princípe kooperácie," priblížil J. Rešovský.
Ako dodal, jedným z alarmujúcich zistení prieskumu medzi dospievajúcimi ľuďmi bol fakt, že kým pred šiestimi rokmi sa pravidelnému pitiu alkoholu v rodine oddávalo iba nepatrné množstvo matiek, vlani zaznamenali nárast o takmer tri percentá. Navyše viac ako 34 percent otcov pravidelne pije alkohol. Rovnako alarmujúcim je aj fakt, že takmer štyri percentá detí sa v rodine stretli s pohlavným zneužívaním a 5,5 percenta plánovalo alebo sa pokúsilo o samovraždu.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš