nevidiaca a preto počúva zvukové knihy.
Pre nevidiacich a slabozrakých čitateľov je k dispozícii Knižnica Mateja Hrebendu v Levoči. Táto inštitúcia je jedinou na Slovensku a jej služby využívajú aj zahraniční Slováci. Pravidelne napríklad poštou doručujú knihy jednej z čitateliek do Prednej Hory, služby levočskej knižnice využíva aj približne dvadsať Slovákov žijúcich v Čechách.
Pre vidiaceho a nezasväteného človeka je návšteva tejto knižnice určite zážitkom. Ponúka dva druhy kníh a to vo zvukovom prevedení a v Braillovom písme. Návštevníci dávajú prednosť magnetofónovým kazetám s načítaným románom. „Požičiavam si výlučne zvukové záznamy. V minulosti som pracovala pri výrobe kief, končeky prstov som si dopichala od drôtov a šidla. Preto mi čítanie v Braillovom písme už tak nejde," povedala nám A. Považanová. Dôvody ostatných čitateľov sú rôzne, väčšinou však víťazí pohodlnosť.
„Práca knihovníčok je oveľa náročnejšia ako v knižnici pre vidiacich čitateľov. Individuálne sa venujú každému návštevníkovi," vysvetlila nám vedúca oddelenia metodiky Anna Tabáková. Kým my, vidiaci, si knihy prelistujeme a potom sa rozhodujeme, hendikepovaní takú možnosť nemajú. Sú úplne odkázaní na pracovníčky v knižnici. Povedia im zhruba svoju predstavu, akú knihu by chceli, aký žáner a ostatné už ostáva na knihovníčke.
Tak ako všetky sféry života, aj knihy pre nevidiacich ovplyvňuje rozvoj vedy a techniky. Najnovšie návštevníci využívajú program Daisy. Je to záznam konkrétnej knihy na cédečku. Výhoda je v tom, že nevidiaci môže akoby listovať v knihe. Zadá si kapitolu či stranu, ktorú chce počuť a pustí sa mu konkrétny zvukový výstup.
V Knižnici Mateja Hrebendu v Levoči majú momentálne 4 216 titulov. Ročne ich služby využije približne 30-tisíc nevidiacich a slabozrakých. Z Levoče a okolia sem prídu osobne, pre ostatných tu funguje zásielková služba.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš