prihlásila do výberového konania na toto miesto a uspela. Od novembra denno-denne navštevuje tunajšie sociálne odkázané rodiny s deťmi. O prácu nemá núdzu, z 1 908 rómskych obyvateľov je 900 vo veku do 15 rokov.
V osadách Jareček, Za tehelňou aj na Hamrisku ju už dobre poznajú. M. Kalafutová v nich šíri osvetu - príde zavolať deti na očkovanie, pomáha odvšivaviť detské hlavy, učí ich základným hygienickým návykom, pomôže aj pri vybavovaní preukazov poistenca či preukazu zdravotne postihnutému človeku. Spolupracuje s tunajšími školami aj detskou ambulanciou. "Chodím navštevovať najmä novorodencov, učím matky, ako majú dieťatku ošetriť hojaci sa pupček, zapálené oko či ako správne kojiť. Mamičkami sú častokrát mladé dievčatá, ktoré treba naučiť, ako pripraviť deťom umelú výživu do fľaše. V spolupráci so zdravotnými terénnymi asistentkami zo susedných Rudnian teraz pripravujeme pre mladé dievčatá prednášku o osvete v sexuálnej oblasti," hovorí M. Kalafutová.
Rómske domácnosti ju neprekvapili, ako dlhoročná obyvateľka tejto dediny vedela, do čoho ide. "Najväčší problém je chudoba, čistota a hygiena. Deti nevedia používať splachovacie toalety. Ich domácnosť to je jedna izba, jedna-dve postele. Len v jednej rodine som videla detskú postieľku pre novorodenca. Ale musím povedať, že títo ľudia svoje deti milujú, vidím na nich, že by im dali všetko," hovorí o živote v osadách.
Ich obyvatelia si prácu asistentky pochvaľujú. "Pomáha nám vo všetkom," hovorí Milan Pecha, otec dvoch malých detí. Prácu zdravotnej terénnej asistentky vníma pozitívne aj tunajšia detská lekárka MUDr. Iveta Slivková. "Je to určite prínos. Sú dni, kedy máme v ambulancii aj 60 detí a neostáva čas ísť do terénu. U novorodencov sa časovo nedá zvládnuť viac ako jedna moja návšteva. Zlepšila sa situácia aj pokiaľ ide o očkovanie. Nedá sa povedať, že by ani predtým Rómovia nechodili s deťmi na očkovanie, ale sú aj problémové matky, ktoré treba naháňať a opakovane vyzývať, aby prišli zaočkovať svoje deti" hodnotí I. Slivková. Celkový zdravotný stav rómskych detí vníma ako dôsledok chudobného a hygienicky nevyhovujúceho prostredia, v ktorom žijú často bez záchodov, teplej vody. Výsledkom bola aj túto zimu žltačka, tradične sa opakujú vši a svrab.
Vytvorenie siete terénnych zdravotných asistentov je súčasťou projektu s názvom Zlepšenie prístupu Rómov k zdravotnej starostlivosti. Sumou 1,2 milióna eur ho podporila EÚ z programu Phare, 400-tisíc eur predstavuje príspevok zo štátneho rozpočtu. Projekt je v začiatkoch, pokračovať bude nákupom hygienických pomôcok pre deti v osadách, ktoré dostanú v hygienickom balíčku aj svoju vlastnú zubnú kefku a pastu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš