sedemdesiat rokov, si musia zaplatiť celý 8-korunový lístok. Sedemdesiatnici už necestujú po novom zadarmo, ale za polovičné cestovné. Zníženie výhod sa dotklo aj zdravotne ťažko postihnutých (ZŤP), musia si zaplatiť polovičný cestovný lístok a takisto aj ich doprovod.
"Je to nehoráznosť. O invalidov sa už nikto nestará, neviem, načo sme potom klasifikovaní ako zdravotne ťažko postihnutí, keď nemáme žiadne výhody, ani pri cestovaní. Ja to vidím tak, že zdravotne postihnutí už nemajú na nič právo, ani nárok, mali by len doma sedieť zavretí. A to som si 42 rokov poctivo odpracoval a takto som dopadol," povedal Korzáru Michal Filičko, ktorý tiež patrí medzi ZŤP.
Súhlasí s ním aj Iveta Kundrátová z Ľubovnianskeho regionálneho združenia zdravotne postihnutých. "Je to veľmi neseriózne. Zdravotne postihnutí, ktorí využívajú mestskú hromadnú dopravu, nemajú nárok ani na príspevok na benzín, ani na cestovné. V okrese Stará Ľubovňa žije štyritisíc zdravotne ťažko postihnutých a každý z nich musí niekoľkokrát do mesiaca navštíviť mesto, aby mohol absolvovať liečebné procedúry, navštíviť lekára a podobne," uviedla Kundrátová. Dodáva, že mestská hromadná doprava, ktorej sa zmeny úľav dotýkajú, navyše v blízkosti nemocnice nemá ani zastávku, čo ZŤP cestu za zdravotníckou opaterou komplikuje.
Krátenie zliav vysvetľuje dopravný manažér spoločnosti BUS Karpaty nepriaznivou finančnou situáciou. "Zľavy v mestskej hromadnej doprave sme prispôsobili prímestskej. K takému kroku nás dotlačila finančná situácia, podnikanie v doprave nie je vôbec ružové. Ale cenu cestovného lístka sme nedvíhali, vykrátili sme len niektoré zľavy. Nevidíme dôvod, prečo by mal niekto cestovať úplne zadarmo," povedal Juraj Glonek (na snímke). Zároveň cestujúcim odporúča, aby čo najviac využívali čipové karty, ktoré svojim majiteľom ušetria štyri percentá z cestovného. "Pasažieri môžu cestovať bez peňažnej hotovosti, je to vlastne elektronická peňaženka, ktorá nejaké korunky usporí," hovorí Glonek.
Cena cestovného sa v mestskej hromadnej doprave nezmenila. Naďalej platí základná cena lístka v hodnote osem korún, polovičný stojí štyri koruny. Aj týmto argumentuje zástupca spoločnosti BUS Karpaty. "Určite ide o jednu z najnižších taríf a predsa sme ju nedvíhali," obhajuje cenotvorbu cestovného Glonek.
Pre porovnanie, Popradčania zaplatia za "celý" cestovný lístok dvanásť korún. Dôchodcovia vo veku do sedemdesiat rokov, ktorí bývajú v Poprade, si naďalej uplatňujú 50-percentnú zľavu. Staršie ročníky cestujú v MHD za korunu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš