Korzár logo Korzár Spiš

Poslanci odmietli pohľadnicový protest

Snina - Mestskí poslanci v Snine sa pohľadnicovým protestom proti výstavbe hypermarketu na ploche mestského parku nezaoberali. Uznesenie, ktoré

informovalo o počte a obsahu pohľadníc doručených na mestský úrad, totiž odmietli zobrať na vedomie. Podľa ekologického združenia Zelený kameň, ktoré kampaň organizuje, tým odignorovali názor dvanástich percent dospelých obyvateľov mesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aktivisti Zeleného kameňa rozdávali ľuďom pohľadnice v centre Sniny niekoľko týždňov. Je na nich text, v ktorom žiadajú poslancov, aby nepredávali časť parku a nepodliehali tak tlaku súkromných firiem. Ľudia pohľadnice podpisovali priamo na ulici a ochranári ich potom zaniesli na podateľňu magistrátu. Podľa Márie Kramolišovej zo sninského mestského úradu ich celkový počet presiahol 2290 kusov, z toho 238 bolo popísaných ľuďmi mimo Sniny.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci k bodu o proteste občanov nediskutovali, hneď po prečítaní uznesenia dali o ňom hlasovať. Za to, aby sa správa vzala na vedomie, hlasovali iba siedmi poslanci, zvyšní až na jeden hlas proti sa zdržali.

Zástupcov Zeleného kameňa hlasovanie zastupiteľstva šokovalo, podľa predsedu združenia Viliama Bartuša poslanci neberú vážne názor občanov na veci verejné. „Nemajú záujem chrániť majetok mesta a nestoja o názory svojích voličov," prehlásil.

Výsledok hlasovania prekvapil aj poslanca Jozefa Savku. „Nie je bežné, aby sa uznesenie nevzalo na vedomie a nijako sa to nezdôvodnilo," hovorí. Savka si tiež myslí, že by sa nemala zohľadňovať len cena pozemku a mesto by malo ponúkať firmám iné lokality.

Poslankyňa Iveta Bžanová, ktorá ako jediná hlasovala proti, povedala, že poslanci dali touto formou najavo, že „spôsob protestu nepovažujú za správny". Neprekáža jej, že ľudia sú proti predaju parku, ale to, že kampaň organizuje Zelený kameň. „Na aktivity tohto združenia mám svoj názor, považujem ich za mediálnych ochranárov, ktorí pre samotnú ochranu prírody robia málo," myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Bžánová však tvrdí, že protest občanov vzhľadom k ich počtu nepodceňuje. Hoci bola zástancom predaja parku, teraz hovorí, že je za jeho zachovanie. „Za poslancami chodí veľa občanov s tým, že chcú v Snine nový obchodný dom. Žiadnym oficiálnym spôsobom však neprejavili svoju vôľu na rozdiel od ľudí, ktorí si dali námahu a poslali pohľadnicu. Mali by sme to rešpektovať a park by mal zostať parkom," povedala.

Sninská samospráva sa pokúša predať pozemok, na ktorom rastie 545 stromov a takmer 150 kríkov, už viac ako dva roky, momentálne rokuje s dvoma záujemcami. Jedným je firma, ktorá zastupuje reťazec Tesco, druhým spoločnosť Europrojekt Eta 7 Sk. Tej už vlani zastupiteľstvo predaj parku tajným hlasovaním schválilo, firma však nezaplatila dohodnutú cenu.

SkryťVypnúť reklamu

Schvaľovanie nového kupca príde na rad zrejme na marcovom zasadnutí zastupiteľstva. Obidve firmy majú do konca februára dokladovať, že disponujú na svojich bankových účtoch dostatočnými prostriedkami na uhradenie kúpnej ceny. Mesto by predajom mohlo získať okolo 22 miliónov korún, ktoré chce použiť na investičné akcie.

Podľa Bartuša bude kampaň kvôli postoju poslancov pokračovať a občania budú naďalej posielať protestné pohľadnice. Bartuš dúfa, že čoskoro prekročia hranicu troch tisíc kusov.

Autor: rok

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 95 133
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 963
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 642
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 829
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 275
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 708
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu