prší či fúka silný vietor, akú neplechu jej zase lipy narobia. Roky písala, ako povedala, kade-tade, aby lipy zrezali. V týchto dňoch jej žiadosti, bolo, ako sa povie, vyslyšané. Viac ako 250-ročné chránené lipy sú už v Uloži minulosťou. Krajský úrad životného prostredia v Prešove dovolili ich likvidáciu. Ochranári boli však proti výrubu chránených stromov.
"V dome nám pukajú múry, určite máme statiku narušenú z koreňov líp. Okrem toho konáre mi ničia strechu na dome. Ako je známe stromy udržujú vlhkosť. Aj keď vetráme, v izbách nám cítiť akoby pleseň. Najhoršie to je keď fúka vietor, či prší. Lipy spôsobujú taký hluk, že nemôžeme spať a tŕpneme, či nám stromy nespadnú na strechu," posťažovala sa nám domáci pani. Na našu otázku, či jej nie je ľúto chránených stromov povedala: "Chvalabohu, že ich spília, bála som sa, že mi spadnú na dom a zabijú ma." Vlastníkom pozemku na ktorých sa lipy nachádzali je rímskokatolícka cirkev. "Po tom, ako sme rokovali s krajským úradom, súhlasili sme s výrubom. Predsa len, susedka sa obávala o svoj majetok. Okrem toho na cestu padali konáre, prvoradá je bezpečnosť ľudí," povedal nám správca farnosti v Uloži Mgr. Jozef Penxa.
Ochranári však mali na vec iný názor. "Bohužiaľ, nemali sme v tomto prípade rozhodnú slovo. Chápeme, že susedka sa obávala o svoju bezpečnosť, ale situácia sa dala vyriešiť aj inak, a to orezom. Spomínaná susedka to však nepokladala, za dostačujúce riešenie," vysvetlil Ing. Marek Leskovjanský zo Správy Národného parku Slovenský raj. Spoločenská hodnota jednej lipy je 64-tisíc korún.
Podľa vedúcej odboru ochrany prírody a krajiny na Krajskom úrade životného prostredia RNDr. Marty Makarovej, žiadosť o výrub bola opodstatnená. "Vydali sme súhlas formou rozhodnutia, preverili sme všetky skutočnosti," uviedla. Na mieste, kde stáli chránené lipy, musí však obec vysadiť nové stromy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš