Svoju nespokojnosť s nízkymi platmi prejavili pred zrakmi verejnosti. Pred budovou Divadla Jonáša Záborského v Prešove sa zišlo okolo 500 zamestnancov Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana.
Slová pri prejavoch odborárskych predstaviteľov prerušoval piskot, zvuk rapkáčov a potlesk prítomných štrajkujúcich. Podporiť protestné zhromaždenie prešovských zdravotníkov prišiel aj prezident Regionálnej lekárskej komory v Prešove Mikuláš Buzgó. "Protestujeme preto, lebo nie sme spokojní so súčasným stavom zdravotníctva. Výsledky reforiem nevnímame pozitívne. Nejde v nej ako ďalej so zdravotníctvom, ale komu ešte čo predať. Snažíme sa aj o zmenu platových pomerov v prešovskej nemocnici. Mne osobne po zavedení smernice o diferencovanom odmeňovaní nominálna mzda klesla. Ani doteraz som nemal toľko, aby som si mohol povedať, že je to adekvátne tomu koľko a ako dlho pracujem. Teraz je to však ešte horšie," povedal pre Korzár M. Buzgó.
„Nesmieme pripustiť, aby na zlé manažovanie nemocnice sme doplácali z vlastného vrecka," prehlásil predseda odborov v nemocnici Štefan Hudačko. Ako uviedol, snaha vedenia dosiahnuť vyrovnané hospodárenie, ktoré je základným predpokladom transformácie štátnej nemocnice na akciovú spoločnosť, za cenu znižovania miezd je riešením, ktoré k ničomu nevedie. „Nejde len o nás. Ide o pacientov. Keď to takto pôjde ďalej, o chvíľu nebude mať kto liečiť."
Odborári si uvedomujú, že v zdravotníctve nie je dosť peňazí. „Nie je to ale náš problém. Pán riaditeľ bol poslancom národnej rady. Aj on má podiel na tom, že parlament schválil reformu, ktorá nie je ničím iným, len výpredajom."
Podľa podpredsedu lekárskeho odborového združenia lekára Petra Oríška je v Zákonníku práce uvedené, že zamestnanec môže mať najviac 300 hodín nadčasov: "Ak sa toho budú lekári striktne pridržiavať, nebude mať kto slúžiť na pohotovostiach."
Podľa zdravotnej sestry z jednotky cievnej chirurgie Beáty Vaňovej tým, že zdravotným sestrám od januára zrušili príplatok za smennosť, rizikový a za služby počas sobôt a nedieľ a znížili príplatky za nočné služby klesla ich mzda v priemere o dvetisíc korún. "Pre mňa by bolo výhodnejšie ísť pracovať do zahraničia ako slúžka a zarobím si toľko, že tu budem pani," dodala B. Vaňová. Doplnila ju jej kolegyňa Kristína Melová: "Všetky sestry sme zaradené v jednej triede bez ohľadu na dĺžku odpracovaných rokov. Ja osobne už mám odrobených 32 rokov."
Na protestnom zhromaždení sa nezúčastnil nikto z vedenia nemocnice. Podľa námestníka riaditeľa nemocnice Vladimíra Goča ďalšie kolo kolektívneho vyjednávania je naplánované na pondelok. „Chceme sa dohodnúť. Ale na dohodu treba dvoch. Odborári majú nereálne podmienky. Keby sme zvýšili platy o požadovaných 35 percent, na činnosť nemocnice by nám ostalo desať percent. To by sme ju mohli rovno zavrieť."
Ako uviedol, mzdová smernica sa striktne dodržiava zákonníka práce. „Nemôžme odmeňovať ľudí podľa kolektívnej zmluvy, keď sa na nej nedokážeme dohodnúť."
Goč nesúhlasí s nátlakovými akciami a s protestnými mítingmi. „Keď na dosiahnutie svojich cieľov chcú používať námestia, prosím. Ale pochybujem, že tým niečo vyriešia."
Zdravotníkov prišlo podporiť niekoľko desiatok ľudí z Prešova a okolia. "Myslím si, že je to správne, že bojujú o svoje platy," povedala nám pani Irena z Chmeľovca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš