sa tam cvičia psovodi so záchranárskymi psami. Medzinárodný kurz ukončia dnes skúškami.
"Kurz je zameraný na vyhľadávanie ľudí v lavínach a zároveň nacvičujeme aj prácu v podvese vrtuľníka. Našou snahou je privyknúť mladých psov na podmienky, aké bývajú pri reálnych záchranných akciách," uviedol vedúci kurzu Ladislav Gardošík z Horskej záchrannej služby. Kynológii sa venuje už 12 rokov. "Najprv som mal psa Joka, s ním som robil desať rokov. Teraz cvičím Jotiho, má poldruha roka a práve sa učí základy všetkého, čo potrebuje zvládnuť," teší sa z pokrokov svojho nového psíka.
Do Vysokých Tatier sa prišlo školiť takmer 40 psovodov zo Slovenska, Čiech, Bulharska a Poľska s 34 psami. Psovodi aj so svojimi štvornohými partnermi trénovali výsadok z vrtuľníka, hľadanie v lavíne a označenie zasypaného človeka. Zároveň si pod odborným vedením policajných špecialistov skúšali aj prácu so špeciálnymi pachmi. "V praxi sa nám to osvedčilo, lebo takto vycvičených psov potom vieme nasadiť aj pri živelných katastrofách, ako sú napríklad zemetrasenia," doplnil vedúci odboru kynológie Horskej záchrannej služby Ladislav Gardošík.
Ako dodal, základný výcvik záchranárskeho psa trvá dva roky, na základe skúšok komisia prideľuje každému psovi kategóriu a podľa nej sú nasadzovaní do záchranných akcií.
Autor: tim/meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš