odberateľov si posvietili inšpektori Východoslovenskej energetiky, a. s., (VSE) Košice za asistencie policajtov z krompašského obvodného oddelenia i mestskej polície.
Čierne odbery nie sú v tomto takmer deväťtisícovom meste žiadnou novinkou. Družstevná ulica, Hornádska ulica, Banícka štvrť a Stará Maša patria k mestským lokalitám, ktoré obývajú väčšinou neprispôsobiví občania. Nelegálny odber tu doslova prekvitá. Ako nám potvrdil jeden z obyvateľov Hornádskej ulice, ktorý z pochopiteľných dôvodov nechcel byť menovaný, situácia sa stáva neúnosnou. „Mesačne platíme štyri tisícky za elektrinu a oni ju majú zadarmo. Kúria si v každej izbe, svietia do rána a nikomu to nevadí. My si za teplo musíme zaplatiť, keďže kúrenie máme na elektrinu," približuje neľahkú situáciu Krompašan. To však nie je všetko. Tým, že sa podnikaví susedia napájajú na elektrické rozvody, stáva sa, že vyhodia fázu a celá ulica ostane bez elektriny. A v zime aj bez tepla.
Cieľom nedávnej akcie bola snaha razantnejšie riešiť problém čiernych odberov. Podľa náčelníka krompašskej Mestskej polície Jána Kopnického kontroly prebehli súbežne počas jedného dopoludnia. Zďaleka to však nie je jediná kontrola. Na nelegálne odbery si posvietia aj v budúcnosti. Ako uviedol, kontrola odkryla aj zaujímavé zistenie. „V jednej z bytoviek v Baníckej štvrti sme zistili, že niektorí podnikavci si drôty natiahli cez Slovinský potok na druhú stranu cesty, odkiaľ brali elektrickú energiu. Nenapojili sa však na sieť elektrární, ale na verejné osvetlenie. Zaznamenali sme to asi v piatich prípadoch. Tým priamo poškodzovali samotné mesto," priblížil J. Kopnický. Hoci obyvatelia týchto štvrtí za elektrickú energiu neplatia, satelitné antény, televízory či iné spotrebiče patria k bežnej výbave domácností. „Pomocou rozvodov majú poprepájané káble z jedného bytu do druhého. Samozrejme nechýbajú ani ohrievače, kávovary či veže," dodal náčelník mestskej polície.
Primátor mesta Jakub Zahradník hovorí, že isté indície o napájaní sa na mestskú sieť mal magistrát už v minulosti. Pre tieto podozrenia však chýbali dôkazy. „Všetky zistenia sa teraz zdokumentovali, čo nám umožňuje účinnejší postih. Po ich predložení pristúpime k podaniu trestných oznámení a budeme vymáhať škodu, ktorá nám vznikla," zdôraznil J. Zahradník.
Podľa Ing. Borisa Peška z Útvaru komunikácie VSE išlo už o tretiu podobnú akciu v meste za posledné roky. „V lokalite Banícka štvrť išlo väčšinou o prípady neoprávneného pripojenia v rozvádzači distribučnej transformačnej stanice. Na Hornádskej ulici boli zistené priame pripojenia na vedenie nízkeho napätia. Z celkového počtu 35 prípadov bolo 30 krádeží elektriny z rozvodov patriacich VSE a 5 prípadov, keď zlodeji kradli elektrinu z vedení verejného osvetlenia," priblížil B. Peško.
Nelegálni odberatelia elektriny svojím konaním páchajú trestný čin krádeže, podvodu, vlámania alebo poškodzovania verejno-prospešného zariadenia. Za takéto počínanie môže byť od nich vymáhaná úhrada finančnej škody, ale zároveň musia byť podľa slovenských zákonov potrestaní. Spôsob výpočtu škody, ktorú neoprávnení odberatelia spôsobia, upravuje energetická legislatíva a jej výška sa pohybuje v rozpätí niekoľkých tisíc, ale aj miliónov korún. Ako dodal B. Peško, VSE všetky zistené prípady v Krompachoch postúpi orgánom činným v trestnom konaní. „Budeme zároveň vymáhať od páchateľov náhradu spôsobenej škody," dodal.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš