zachvátili plamene. Nestihli sa ani preobliecť. Zachránili si iba holé životy. Nezostalo im takmer nič!
V osudnú januárovú noc plamene zachvátili interiér domu, v ktorom pokojne spali. Bezmocne sa dívali na to, ako im plamene hlcú celý ich ťažko nadobudnutý majetok. Eduard Kmec sa s ľútosťou v hlase rozhovorí: „Ešte o pol jednej v noci sme sedeli s manželkou v obývačke pri krbe. O pár minút sme si išli ľahnúť do spálne, ktorá je na poschodí nad obývacou izbou. Pred jednou som bol skontrolovať krb, či je všetko v poriadku. Hneď nato som zistil, že nám vypadla elektrika. Zacítil som smrad. Zrazu pribehol švagor, ktorý býva s nami a kričal, že horíme." Zobudili všetkých obyvateľov domu a vybehli von. Zalarmovali hasičov a čakali. Pred treskúcimi, dvadsaťstupňovými mrazmi malých a najstarších členov rodiny zachránila suseda. Prichýlila ich vo svojom dome.
Chlapi sa snažili niečo uchrániť, nedalo sa však. Neostalo im nič iné, iba čakať a rátať minúty do príchodu hasičov. Elektrina nefungovala, voda bola zamrznutá. Pán Kmec je presvedčený, že začala horieť strecha. Pravdepodobne od komína. „Na hasičov sme čakali 50 minút. Medzitým zhorelo všetko. Zariadenie domu, oblečenie, osobné doklady, živnostenské listy aj papiere od účtovníctva. Dokonca aj 20-tisíc v hotovosti uložených v plechovej pokladničke. Zostalo nám iba to, v čom sme vybehli von," tvrdí E. Kmec.
Minúty čakania na hasičov sa im zdali nekonečne dlhé. Takmer každých 5 minút volal pán Kmec a zisťoval, kedy dorazia. „Najprv prišli dve hasičské autá. Prosil som požiarnikov, aby vodu liali na strechu, možno by aspoň niečo zachránili. Povedali mi, že oni vedia, čo robia. Potom im došla voda. Kým prišla ďalšia cisterna, prešlo pol hodiny. Fúkal silný vietor, obhorené drevá padali niekoľko sto metrov od domu. Neskôr ešte prišli s nejakou cisternou, nebolo však už čo hasiť," vraví. Priznáva však, že komín na dome nebol vyvložkovaný. To mohlo byť príčinou požiaru. Na toto leto si naplánoval rekonštrukciu domu, pri ktorej sa mal opraviť aj komín. Dom nebol ani poistený. Škodu vyčíslil E. Kmec na milión korún.
Podľa vyjadrenia hasičov sa pod neskorší príchod podpísalo zlé počasie, najmä sneženie, zlý stav vozovoviek a veľká vzdialenosť požiaroviska od hasičských staníc. Hasičské autá, ako povedali, sú ťažké a nemôžu ísť neprimerane rýchlo. Pri požiari došlo k zhoreniu strechy rodinného domu, prvého poschodia s tromi izbami a izby na prízemí. Došlo k takým deštrukčným zmenám, že je potrebná demolácia niektorých stien.
Ako prvá prišla k požiaru hasičská jednotka so siedmimi hasičmi z Prešova, následne dorazila jednotka z Bardejova a z Raslavíc a ako poslední hasiči zo Sabinova. „Pri zásahu zamrzli armatúry na vozidle z hasičskej stanice Raslavice. Preto hasiči chceli nabrať vodu z vodných zdrojov obce. Nebolo to však možné, lebo bola zamrznutá. Preto ju hasiči zabezpečili zo susedných obcí," informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Eva Roháriková. Oheň najpravdepodobnejšie vznikol podľa hasičov od sálavého tepla z komínového telesa.
Život ide ďalej a Kmecovci sú radi, že sa nik z rodiny nezranil. Rozmýšľajú nad budúcnosťou. Plánujú si dom opraviť. Chcú požiadať o príspevok zo Štátneho fondu rozvoja bývania. „Keby som pre nás všetkých chcel kúpiť byty, zbytočne by som sa zadĺžil. Miestni členovia urbariátu nám sľúbili drevo na opravu strechy zadarmo. Pán farár vyhlásil v kostole pre nás zbierku. Voľajako sa z tohto nešťastia dostaneme," nestráca optimizmus E. Kmec.
Rodina si postupne nakupuje oblečenie. Sumou desaťtisíc korún im prispela obec, nejaké šatstvo dostali od charity. Istý podnikateľ im na tri mesiace zabezpečil bezplatne bývanie v dome vo Finticiach (okres Prešov).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš