obličky a dnes 64-ročný invalidný dôchodca je odkázaný na dialýzu. Umelá oblička mu umožňuje ďalej žiť. Spočiatku A. Novák dochádzal do spišskonovoveskej nemocnice. Otvorením novej hemodialýzy v krompašskej nemocnici mu odpadli starosti s niekoľkokilometrovou prepravou. Krompašská dialýza ako neštátne zdravotnícke zariadenie funguje už takmer rok a pacientom zo Spišskonovoveského i Gelnického okresu skvalitňuje ich život.
„Chodievam sem trikrát do týždňa a strávim tu v priemere päť hodín. Keď som chodil ešte do Spišskej Novej Vsi, musel som minimálne o hodinu a pol odísť z domu skôr a neskôr som sa aj vracal domov. Najhoršie boli nočné zmeny. Domov som prišiel okolo druhej hodiny ráno. Teraz to mám blízko," hovorí A. Novák.
Dialýza ho vraj veľmi nevyčerpáva. Niekoľkohodinové ležanie mu spríjemňuje aj pozeranie televízie. „Keď mi lekár povedal, že musím chodiť na umelú obličku, veľmi ma to rozrušilo. Ale keď chcem žiť, musím sem chodiť. Dialýza je jednoducho môj život. Keď prídem domov, cítim sa po nej oveľa lepšie a ľahšie sa mi aj dýcha. Cítim sa sviežo."
Hoci hemodialýzu otvorili pred necelým rokom, už dnes poskytuje starostlivosť pre takmer tridsiatku pacientov. Podľa jedného z konateľov spoločnosti Medeum, s. r. o., Bratislava, ktorá dialýzu prevádzkuje, Ing. Mariána Hluchého po dvojmesačnom úvodnom rozbehu sa dialýza v tomto regióne už etablovala. „Myšlienka priblížiť sa viac pacientom sa napĺňa. Jej opodstatnenie sa už potvrdilo. Doteraz museli pacienti dochádzať do Spišskej Novej Vsi alebo Košíc. Už pri jej vzniku sme upozorňovali na úsporu 1,5 milióna korún, ktoré bolo potrebné vynaložiť na prepravu pacientov. Dnes tu dialyzujeme 28 pacientov, pričom ďalší čakajú v ambulanciách na zaradenie do tohto procesu. Začínali sme so šiestimi monitormi, neskôr sme dokúpili ďalšie dva. Hlavne kvôli zvýšenému komfortu pre pacientov, aby sme ich tak povediac nešikanovali na tretiu - nočnú zmenu. Väčšina dialýz dnes funguje bežne na tri zmeny, niektoré dokonca na štyri. Nám sa zatiaľ darí tretiu zmenu mať iba jeden deň v týždni - v piatok. Tá končí o druhej ráno," uviedol M. Hluchý.
Podľa primárky krompašskej dialýzy MUDr. Kataríny Pachovej do dialyzačného procesu sú zaradení pacienti, u ktorých filtračné schopnosti obličiek klesnú na úroveň 10 až 15 percent. To znamená, že nie sú schopné v plnej miere vylučovať odpadové látky z tela von. „U týchto pacientov v priebehu rokov dochádzalo k poškodzovaniu obličiek, pričom choroba sa dostala do svojho záverečného terminálneho štádia. To je však len jedna časť liečby chronicky zlyhaných obličiek. Ide tu o koordinovaný dialyzačno-transplantačný program. Pacienti sú zaradení do transplantačného programu a pokiaľ sa pre nich nenájde vhodný darca obličiek, dialýza im umožňuje ďalej žiť," priblížila K. Pachová. Vysoké percento dialyzovaných pacientov tvoria cukrovkári a ľudia s vysokým krvným tlakom.
„Pacient pred dialýzou je kontaminovaný, teda jeho organizmus obsahuje látky, ktoré mu obličky nevylučujú. V priebehu dialýzy sa čistí od týchto toxínov. Pokiaľ nie sú komplikácie, dialýza nie je náročnou procedúrou. Problémy môžu nastať, ak pacient nedodržiava nariadenia lekára týkajúce sa zdravého režimu, napríklad diéty. Pacienti musia pochopiť, že samotná liečba pozostáva z viacerých častí," dodala K. Pachová.
Pripomeňme, že dialýzu v Krompachoch sa podarilo sprevádzkovať za pomerne krátky čas, za tri mesiace. Zariadenie sa môže pochváliť špičkovou úpravňou vody, ktorá v súčasnosti patrí medzi najmodernejšie na Slovensku. Vybudovanie dialýzy predstavovalo investíciu vo výške 12 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš