dozvedeli, jej malá dcérka patrí medzi prvé novorodeniatka, ktoré podstúpili preventívne skríningové vyšetrenie sluchu. Ako pre KORZÁR potvrdil lekár gynekologickopôrodníckeho oddelenia MUDr. Ľudovít Hritz, krompašská nemocnica ako prvá v regióne Spiša pomocou špeciálneho prístroja vykonáva preventívne vyšetrenia sluchu u malých detí už od tretieho dňa ich života.
"O tejto možnosti sme sa dozvedeli počas hospitalizácie. Možnosť zistiť už v prvých dňoch života mojej dcérky či netrpí poruchami sluchu, som veľmi privítala. Je to naozaj výborný spôsob ako včas odhaliť prípadné poruchy sluchu," uviedla S. Vyhonská. "Každý novorodenec, ktorý príde na svet v našej pôrodnici podstúpi toto preventívne vyšetrenie, ktoré jednoznačne odhalí prípadné poruchy sluchu, čím sa môže zabezpečiť včasná liečba dieťaťa," zdôraznil Ľ. Hritz.
Vyšetrenia sluchu u novorodencov v krompašskej nemocnici odštartovali začiatkom tohto mesiaca pomocou nového prístroja. Podľa slov štatutárneho zástupcu nemocnice MUDr. Jána Latkaniča, prístroj Echo-Sreens TS, ktorého cena sa pohybuje na úrovni 150-tisíc, získali do daru od Lions Klub Košice, ktorý sa angažuje v humanitárnych projektoch. Skríning je preventívnym vyšetrením sluchu u malých detí, ktoré je zamerané na včasné zistenie jeho porúch. V minulosti sa na takéto vyšetrenie používali neobjektívne metódy napr. rôzne zvukové hračky. V roku 1998 sa na Európskej konferencii o skríningovom vyšetrení prijal Európsky konsenzus, ktorý hovorí, že vyšetrenie sa má u novorodencov robiť už počas prvých dní po narodení, na novorodeneckom oddelení, pomocou objektívnej metódy. Toto vyšetrenie sa stáva štandardnou metódou v starostlivosti o novorodenca v mnohých štátoch sveta. Od januára minulého roku vykonáva sluchový skríning osem centier na Slovensku.
Podľa slov lekárky krompašského novorodeneckého oddelenia MUDr. Márie Bartošovej, najvhodnejšou metódou na včasné zistenie poruchy sluchu, je vyšetrenie pomocou otoakustických emisií. Sú to zvuky, ktoré sa tvoria iba v zdravom vnútornom uchu a dajú sa zachytiť pomocou vysoko citlivého mikrofónu. Ten sa umiestňuje do vonkajšieho zvukovodu. Emisie sa netvoria u detí s poruchou sluchu väčšou, ako 30 decibelov. Pomocou prístroja a počítača sa analyzujú a vyhodnocujú. "Samotné vyšetrenie nie je veľmi náročné načas, trvá iba niekoľko minút. Je objektívne. Prebieha u pokojného novorodenca ideálne je to po nakŕmení, nie je nutné ho uspávať liekmi. Vyšetrenie sa robí na tretí až piaty deň po narodení. V prípade, že novorodenec neprejde prvým vyšetrením, doporučuje sa jeden až dvakrát opakovať. Len u opakovane nevýbavných otoakustických emisií sa pokračuje kompletným diagnostickým sledovaním," priblížila M. Bartošová.
Zároveň zdôraznila, že skríningové vyšetrenie sluchu u novorodenca má dôležitý význam pre jeho ďalší vývoj. "Naopak, následkom neodhalenej, neskoro odhalenej a nekorigovanej poruchy sluchu u najmenších detí môže byť hluchota či ťažká porucha sluchu. S tým je spojené aj zabrzdenie psychického vývoja dieťaťa a oneskorený vývoj reči až nemota. Ľahšia porucha sluchu sa môže prejaviť neskôr v školskom veku, horším prospechom v škole. Skoro diagnostikovaná zistená porucha sluchu umožňuje včasné zahájenie používania naslúchacieho aparátu, čím sa zabezpečí normálny vývoj dieťaťa alebo aj možnosť kochleárnej implantácie," dodala M. Bartošová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš