Spišská Nová Ves Spoločnosť Ludovika Holding, ktorá je dcérskou firmou kanadskej korporácie Tournigan Gold, má záujem o ložiská uránu na Spiši. Ide
Spišská Nová Ves Spoločnosť Ludovika Holding, ktorá je dcérskou firmou kanadskej korporácie Tournigan Gold, má záujem o ložiská uránu na Spiši. Ide o uránové bane nachádzajúce sa v Novoveskej Hute, mestskej časti Spišskej Novej Vsi. Pre KORZÁR to potvrdil konateľ Ludvigo Holding Ing. Boris Bartalský. "Kanadská spoločnosť má záujem prehodnotiť existujúce ložiská na Slovensku a zistiť, či by ich bolo možné v budúcnosti ekonomicky využiť," uviedol. Firma začala aktivitami v Kremnici, kde plánuje ťažiť zlato. Zaujíma sa tiež o ložiská uránu na Jahodnej pri Košiciach a v Novoveskej Hute.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Urán sa na Spiši už v minulosti ťažil. Od roku 1947, podobne ako v okolitých štátoch, sa uskutočnil intenzívny prieskum a ťažba rádioaktívnych surovín. Na Slovensku ju spočiatku vykonávali pracovníci Jáchymovských baní, v roku 1960 vznikol samostatný podnik Uránový prieskum v Spišskej Novej Vsi. Počas histórie ťažby a prieskumu uránu sa tu vyrazilo viac ako 59 štôlní. Centrom podnikania bola práve Novoveská Huta, kde sa vykonalo najviac prieskumných prác. Ďalšie ložisko bolo objavené v blízkosti Košíc, ale až v čase útlmu ťažby rúd. Nástupcom bývalého Uránového prieskumu je dnes spoločnosť Uranpres, ktorá spolu s firmou Ludovika Holding pracuje na ohodnotení uránového ložiska v Novoveskej Hute. "Ložisko urán-molybdénových rúd v Novoveskej Hute sa nachádza pod obcou v hĺbke 400 metrov a viac pod povrchom. V súčasnosti sa uvažuje o tom, aby sa na základe starých archívnych údajov, ktoré získala firma Uranpres pred rokom 1990, toto ložisko znovu ocenilo, ohodnotila kvalita suroviny, jej rozsah a veľkosť. Na základe tohto ocenenia sa firma Ludovika Holding rozhodne, či má význam ďalej sa zaoberať týmto ložiskom," informoval odborný poradca firmy RNDr. Ladislav Novotný. Zhodnotenie ložiska je dlhodobý proces, ktorý môže trvať aj dva roky. V prípade pozitívnych výsledkov požiadajú Kanaďania o možnosť dobývacích banských prác.
L. Novotný informoval, že doterajšie prieskumy potvrdili nízky obsah uránu v rude z Novoveskej Huty. "V porovnaní s Jahodnou sú v Novoveskej Hute chudobné rudy. Ak na Jahodnej sú rudy s obsahom uránu od jednej desatiny percenta po jedno percento, v Novoveskej Hute tieto obsahy málokedy dosahujú jednu desatinu percenta. Ložisko Novoveská Huta má tú výhodu, že má väčší rozmer, rudy je tu oveľa viac ako na Jahodnej." Zdôraznil, že počas celej histórie prieskumu a ťažby uránovej rudy v Novoveskej Hute sa ruda odvážala do úpravní za hranice Slovenska. Za bývalého Československa sa vozila do Čiech, na Moravu a na Ukrajinu. "V žiadnom prípade sa ruda v priestore Novoveskej Huty a jej okolí neupravovala. Predbežné úvahy sú také, že ak by sa v budúcnosti otvorilo toto ložisko, postupovalo by sa rovnako," dodal. L. Novotný.
Firma Ludovika Holding už požiadala príslušné štátne orgány o pridelenie dobývacieho priestoru a v najbližších dňoch požiada o vyjadrenie aj mesto Spišskú Novú Ves.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš