Spiš - Liatie žeravého cínu do hrdla, vypichnutie očí, odťatie rúk či nôh, utopenie... Aj takéto najprísnejšie tresty mohli niekedy v 15. storočí
Erika Karasová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
postihnúť tých, ktorí sa odvážili falšovať peniaze. Túžba po bohatstve je stará ako ľudstvo samo a tak, ako v súčasnosti, aj generácie pred nami sa neraz uchýlili k falšovaniu. Vtedajší panovník Matej Korvín proti tomu nešváru nekompromisne bojoval. Kým dnes si falšovateľ za svoju činnosť posedí nejaký ten čas za mrežami, v minulosti stihli týchto ľudí najprísnejšie tresty. Práve Spiš je v tomto smere unikátny. Vďaka systematickému archeologickému výskumu bolo v tomto regióne objavených najviac peňazokazeckých dielní situovaných v jaskyniach. Donedávna bola známa jaskynná dielňa iba na Gemeri.
„Stimulom k systematickému archeologickému výskumu bola pre mňa jaskyňa Suchá diera pri Spišskej Teplici. Okrem iných nálezov sme tu objavili dôkazy falšovateľskej činnosti. Našli sme tu medené pliešky, odstrižky a tridsať falošných mincí," uviedol Mgr. Marián Soják z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (na snímke). Pravé mince mali medené jadro a boli výdatne postriebrené. Falšované boli celé medené a jemne postriebrené, táto vrstva sa dokonca dala zotrieť prstom.
Na rad, čo sa výskumu týka, prišiel Slovenský raj. Tu sa podarilo objaviť dve jaskyne v okolí Letanoviec, kde mali falšovatelia svoje dielne. V jednej z nich našiel mince Doc. Michal Slivka. Na Spiši sú teda objavené tri jaskyne, kde sa falšovali peniaze, v štvrtej momentálne prebieha prvotný archeologický výskum. Štvrtým miestom, kde sa našla falošná minca, je niekdajšia bratrícka pevnosť južne od Spišskej Novej Vsi. „V Slovenskom raji sme našli dva medené strihané plechy, ktoré majú negatív vyrazených kotúčikov, ide teda o polotovar na razbu falošných mincí. Väčšina mincí patrí do obdobia Mateja Korvína," dodal M. Soják.
Falšovanie peňazí sa poväčšine pripisovalo bratríckym skupinám, ide o nástupnícku generáciu husitov. Dielne sa nachádzali v odľahlých, dobre utajených miestach, napríklad v jaskyniach. Podľa slov archeológa zo Spiša falšovatelia museli byť dobre zohraným tímom. „Museli to byť zruční hľadači rúd a rytci, ktorí mali skúsenosti aj z oficiálnych mincovní," upresnil M. Soják.
Falšovanie peňazí je aktuálne aj dnes. Svedčí o tom rozprávanie krajskej policajnej hovorkyne z Košíc mjr. Jany Demjanovičovej: „Od začiatku tohto roka bolo v okrese Spišská Nová Ves zaznamenaných 5 prípadov falšovaných bankoviek. Dva prípady boli zaznamenané v bankách na území okresu Spišská Nová Ves a tri prípady v obchodných centrách. Oproti roku 2005 je tento nápad menší o 3 prípady, v minulosti išlo poväčšine o slovenské bankovky rôznych nominálnych hodnôt. Tento nápad súvisí s mierou približovania sa k zavedeniu eura na Slovensku. Iba autorizovaný obchodník či banka je zárukou pravosti peňazí," uviedla J. Demjanovičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš