pacientom to však prekáža.
"Vôbec nerozumiem tomu, prečo to musia páliť. Nech to odvezú alebo inak zlikvidujú, ale páliť mokré drevo v meste, kam sa chodia liečiť ľudia s dýchacími ťažkosťami, je absurdné," sťažuje si dôchodca z Tatranskej Lomnice. Tvrdí, že práve kvôli zdravotným problémom sa do Tatier prisťahoval, v ostatných rokoch sa mu ako astmatikovi stav opakovane zhoršuje.
Nie všetci domáci sa ale k obnovenému páleniu haluziny stavajú tak negatívne. "Je logické, že chceme, aby Tatry po kalamite boli opäť pekné, vyčistené a pripravené na výsadbu nových stromov. Bez pálenia to asi nejde, tak to musíme vydržať. Tiež to nepotrvá večne," v zmierlivejšom tóne mu kontrovala mladšia Lomničanka.
Do opätovného pálenia haluziny sa pracovníci Štátnych lesov TANAPu pustili od začiatku týždňa podľa podmienok, ktoré im stanovilo rozhodnutie Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru. "Páliť budeme len v minimálnom rozsahu a len tam, kde vzhľadom na nedostupný terén nie je možné uplatniť iný spôsob spracovania haluziny," uviedol hovorca ŠL TANAPu Marián Šturcel.
Ako dodal, dôvodom pre pálenie zvyškov po spracovaní kalamity je predovšetkým uvoľnenie lesných pozemkov pre obnovu lesa. "Rovnako dôležitým momentom je potreba zníženia zápalnosti prostredia. Čím menej haluziny nám do jari a leta zostane, tým bude riziko požiaru menšie," dodal hovorca.
Uviedol, že haluzinu budú páliť výlučne na lesných pozemkoch mimo zastavaného územia mesta v úseku od Podbanského po Kežmarské Žľaby. Ako dodal, v čase, kým je ešte súvislá snehová pokrývka, je spaľovanie haluziny menej rizikové.
Haluzina je však teraz vlhká a pri spaľovaní nepríjemne dymí. To je fakt, na ktorý sa ľudia najviac sťažujú. "My sme už o probléme so Štátnymi lesmi hovorili, uistili nás, že budú k tomu pristupovať citlivo. Vieme, že je nevyhnutné zlikvidovať ľahko zápalnú drevnú hmotu ešte pred jarným obdobím, ak nechceme, aby nám aj zvyšný les vyhorel," uviedol náčelník Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Štefan Bako.
Ako dodal, mesto nemá námietky proti páleniu haluziny, ak to lesníci nebudú robiť v čase zimných prázdnin, kedy domáci očakávajú zvýšený záujem hostí o Tatry. "Tiež sme sa dohodli, že nebudú vypaľovať haluzinu pri nízkej oblačnosti a takom prúdení vetra, ktoré by mohlo spôsobiť zadymenie mestských častí," upresnil náčelník.
Pálenie haluziny, ktoré lesníci sľubujú robiť citlivo a v lokalitách vzdialených od ľudských obydlí, má trvať len dovtedy, kým v Tatrách bude snehová pokrývka.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš