"Zainteresovaní zasa vzniesli niektoré pripomienky a požiadavky, a investor, Slovenská správa ciest, k nim musí zaujať stanovisko," zdôvodnil primátor Prešova Milan Benč (na snímke). Podľa neho prišli aj také pripomienky, ktoré už raz boli zamietnuté.
V námietkach, ktoré do územného konania prišli, je napríklad aj to, aby sa stavba komunikácie nedelila na etapy: "To je vec investora, ktorý stavbu financuje. Nechápem, prečo by sme mu nemali vyjsť v ústrety, keď dokáže stavbu pripraviť na etapy. Je to ako na Ulici 17. novembra, z ktorej sme dostali 1 200 podpisov voči dopravnej situácii na nej. Ľudia z obytnej zóny nám zase poslali s iným názorom asi 400 podpisov. Musíme sme sa k tomu postaviť, že čo si viac vážiť 1 200, alebo 400 podpisov. Jedno je však isté, v meste nám dopravu treba riešiť," dodal M. Benč.
Stavebný úrad v Prešove koná vo veci Nábrežnej komunikácie, pretože mu ju postúpil Krajský stavebný úrad ako prvostupňovému orgánu. Celá kauza má však nasledovnú postupnosť: Krajský súd (KS) v Prešove vyniesol pred vyše rokom v kauze vyvlastnenia majetku pre Nábrežnú komunikáciu rozsudok. Rozsudkom bolo zrušené rozhodnutie o vyvlastnení, ktoré v rokoch 2000 a 2001 vydal vtedajší odbor životného prostredia na Krajskom a Okresnom úrade v Prešove.
KS zároveň potvrdil nález a uznesenie Ústavného súdu o tom, že náhrada za vyvlastnený majetok nebola posúdená podľa platného zákona. Súd vec vrátil na ďalšie konanie nástupníckej organizácii, teda prešovskému Krajskému stavebnému úradu. Stavebný úrad však vec však postúpil príslušnému stavebnému úradu, teda mestu Prešov. Stavba Nábrežnej komunikácie je pozastavená do vyriešenia sporného majetkového vysporiadania. Dôvodom pre pozastavenie je zrušené územné rozhodnutie a stavebné povolenie.
Dnes už nikomu v Prešove nie je jasné, čo bude s Nábrežnou komunikáciou. Podľa pôvodných plánov mala byť dokončená v roku 2002. Kto je za daný stav zodpovedný? "Podľa mňa nemusel Ústavný súd rozhodnúť tak, ako rozhodol," zamyslel sa M. Benč. Zároveň povedal, že chybu možno urobila bývalá Slovenská správa ciest: "Možno s občanmi necitlivo rokovala. Keď sa stavby pripravovala, bol som poslancom mestského zastupiteľstva. Aj mňa oslovili, aby som o nutnosti výstavby cesty prišiel presviedčať svojich voličov zo Sídliska II."
Primátor zdôraznil, že každý z občanov, ktorý má záujem, aby sa mesto ďalej rozvíjalo, dal podmienky a vyšlo sa mu v ústrety. "Väčšine z nich sa podávali náhradné byty, mesto na toto zriadilo osobitný fond. Niektorí však z princípu nepopustili. Mali by však pochopiť, že niečo sa dá splniť a niečo nie. Samospráva, rovnako ako štátna správa, hospodári s verejnými peniazmi. A verejné peniaze sa rozhadzovať nedajú," dodal Benč. V niektorých požiadavkách ide o milióny a takéto požiadavky samospráva splniť nemôže: "Mesto nie je investorom stavby Nábrežnej komunikácie, tým je Slovenská správa ciest, my iba pripravujeme pre ňu podmienky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš