závažného skutku! Umožnil mu to nový Trestný poriadok, ktorý nadobudol účinnosť 1. januára 2006.
Osemkrát súdne trestaný Vladimír B. sa 19. januára 2006 rozhodol „urobiť poriadok" so svojou družkou. Potúžený alkoholom vošiel hodinu pred poludním do kuchyne rodinného domu jej kamarátky. Tam začal svojej priateľke vulgárne nadávať a nezabudol ani na vyhrážky. Slovný atak okorenil aj fyzickým útokom. „Vytrhol jej chumáč vlasov a vyhrážal sa jej zabitím," uviedol JUDr. Marian Hoffmann (na snímke), prokurátor Okresnej prokuratúry v Poprade.
Vystrašená družka zavolala políciu, tá násilníka zadržala priamo na mieste činu. „Jednalo sa o páchateľa, ktorý bol len krátko predtým prepustený z výkonu trestu za obdobný skutok," poznamenal JUDr. Hoffmann, ktorý ako dozorujúci prokurátor nariadil v tejto veci takzvané superrýchle trestné konanie.
To zaviedol nový Trestný poriadok, ktorý spolu s Trestným zákonom schválila NR SR ešte v máji minulého roku, účinnosť však nadobudol až 1. januára 2006. „Keďže skutok sa stal 19. januára 2006, mohli sme už postupovať podľa nového Trestného zákona a Trestného poriadku," skonštatoval JUDr. Hoffmann. „Ten okrem riadneho vyšetrovania, ktoré sa vykonáva pri závažných, respektíve závažnejších trestných činoch, pozná aj inštitút, ktorému my neoficiálne hovoríme superskrátené či superrýchle konanie," dodal.
Na rozdiel od predchádzajúcej právnej úpravy, kedy sa vyšetrovanie vlieklo mesiace, ba aj roky, takýto postup umožňuje poslať páchateľa za mreže už v priebehu 48 hodín. „Je to výhodné nielen pre obvineného, ktorý nemusí dlho čakať na súd, ale hlavne pre poškodených," je presvedčený prokurátor.
Poškodení tak nemusia zbytočne opäť prežívať traumu po dlhšej dobe. „Človek, ktorý utrpí nejaký negatívny zážitok, sa ho snaží z pamäti vytesniť, no my sme potrebovali, aby si spomenul na konkrétne okolnosti prípadu aj o pol roka," povedal na margo „starého" trestného kódexu JUDr. Hoffmann.
Začať takéto konanie si zo zákona vyžaduje splnenie istých procesných podmienok. „Musí sa jednať o menej závažné skutky, to znamená s trestnou sadzbou do troch rokov trestu odňatia slobody, páchateľ musí byť zadržaný priamo na mieste činu alebo zastihnutý na úteku z miesta činu a po jeho zadržaní musí byť vyšetrovanie ukončené do 48 hodín," upresnil dozorujúci prokurátor.
Ak počas tejto lehoty policajt predloží prokurátorovi návrh na podanie obžaloby a ten sa rozhodne pre postup „superrýchlou" obžalobou, „musí ešte v tej 48-hodinovej lehote podať súdu obžalobu aj návrh na vzatie obvineného do väzby," priblížil procesné kroky JUDr. Hoffmann.
Súd rozhodne, či a na ako dlho skončí páchateľ za mrežami. Podmienkou je, aby s tým obžalovaný súhlasil. „Aby konanie bolo možné ukončiť v takej krátkej lehote trestným rozkazom, je potrebný súhlas páchateľa," pripomenul prokurátor. „Tí, ktorí už sedeli vo väzbe alebo výkone trestu vedia, že režim vo väzbe býva u nás prísnejší ako výkon samotného trestu, takže aj v ich záujme je, aby sa čím skôr dostali do výkonu trestu," dodal.
Vladimír B. ako ostrieľaný páchateľ a navyše „v podmienke" za obdobný skutok vedel, že dostane nepodmienečný trest odňatia
slobody, preto sa zrejme práva podať odpor vzdal. Trestný rozkaz tak nadobudol právoplatnosť hneď na druhý deň po spáchaní skutku, ktorý policajt klasifikoval ako prečin nebezpečného vyhrážania. Tým, že neoprávnene vnikol do domu priateľkinej kamarátky, naplnil aj skutkovú podstatu prečinu porušovania domovej slobody. Za jeho čin mu súd naparil 8 mesiacov „natvrdo" v ústave so stredným stupňom stráženia.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš