zdravotnú službu (ZSS). Pôvodnému poskytovateľovi, Ľubovnianskej nemocnici, skončila platnosť licencie 24. januára, víťazovi tendra na záchranky, spoločnosti Emergency Medical Service - EMS, s. r. o. z Popradu, začala platiť až prvého februára.
"Na túto skutočnosť som upozornil ministerstvo zdravotníctva, aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou," uviedol pre Korzár riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský. Keďže nový držiteľ licencie sa mienil svojej úlohy zhostiť až prvého februára, vykrytie týždennej medzery v prevádzke staníc ZSS si vzala na svoje plecia nemocnica. A to napriek tomu, že z tendra nevyšla víťazne, a preto je podľa výsledkov výberových komisií na rýchle zásahy menej vhodná, ako spoločnosť EMS. "Po upozornení bol prvotný prísľub nového držiteľa licencie, že bude schopný prevádzkovať stanice ZSS v okrese Stará Ľubovňa od 30. januára, nakoniec sa tejto úlohy zhostili až od prvého februára," potvrdil našu informáciu Bizovský.
Ani ministerstvo zdravotníctva (MZ SR) nemalo v problematike, kto má vlastne poskytovať ZSS v spornom týždni, celkom jasno. Najprv to mal byť podľa nich nový držiteľ licencie, neskôr nás informovali, že došlo k chybe, a preto "Ak by sa v spomínanom týždni vyskytol prípad, v ktorom bolo potrebné poskytnúť rýchlu zdravotnú pomoc, zabezpečil by ju pôvodný držiteľ licencie, pretože zdravotné poisťovne uzatvárajú zmluvy s poskytovateľmi vždy k prvému dňu v novom mesiaci, platí to aj o zmluve s novým prevádzkovateľom ZZS v okrese St. Ľubovňa," interpretovala stanovisko MZ SR Eva Slováková z komunikačného odboru. Zároveň dodala, že "ministerstvo zdravotníctva nemá informácie o tom, že by nebola v tejto lokalite poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť."
Podľa Bizovského ho vraj zástupca MZ SR vyzval, aby na základe ľudského, etického a medicínskeho princípu naďalej poskytoval v dobe od 25. do 31. januára záchrannú zdravotnú starostlivosť.
Iný scenár by v tomto prípade nemal ani reálny základ. Zdravotný personál staníc staroľubovnianskej záchrannej zdravotnej služby prešiel k novému zamestnávateľovi, teda z Ľubovnianskej nemocnice ku spoločnosti EMS, s. r. o., až k prvému februárovému dňu, výjazdy by boli preto bez ľudského faktora nemožné. V prípade, žeby zatiaľ nefungujúce stanice suplovali ďalšie, ktoré má popradská eseročka v Kežmarku a Spišskej Belej, prekážkou by bola vzdialenosť medzi pacientmi a samotnou stanicou, odkiaľ by záchranári vyrazili. Zákon totiž diktuje, že záchranka musí k pacientovi doraziť do desiatich minút. Pacient - obyvateľ Ľubotína alebo iných odľahlých obcí okresu Stará Ľubovňa by na nich musel čakať minimálne 45 až 50 minút.
Podľa konateľa spoločnosti EMS Jána Hencela nedostala spoločnosť žiadne písomné vyjadrenie, aby začala s činnosťou skôr než prvého februára 2006. "Dňa 9. 1. 2006 som písomne aj osobne informoval vedenie Ľubovnianskej nemocnice o začatí prevádzky záchrannej zdravotnej služby od 1. 2. 2006. Zo strany Ľubovnianskej nemocnice som do dnešného dňa nedostal informáciu, že je potrebné zabezpečiť činnosť v skoršom termíne. Naša spoločnosť nebola informovaná o presnom termíne skončenia platnosti povolenia Ľubovnianskej nemocnice. V prípade potreby, pri včasnej informácii sme túto činnosť boli schopní zabezpečiť aj v skoršom termíne. Čo sa týka prevzatia zamestnancov sme činnosť pôvodne chceli zabezpečiť s iným personálom. Personál Ľubovnianskej nemocnice k nám prešiel na základe požiadavky vedenia nemocnice," uviedol Hencel.
Bizovský zase tvrdí, že nie je povinný ho o tejto skutočnosti informovať. "Ústne som ho upozornil, že sa nebudem odvolávať, preto bolo jasné, že nám licencia skončila vtedy, kedy mala," obhajuje svoje počínanie riaditeľ nemocnice.
Bizovský zároveň vyzval ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, aby zrušil platnosť celého tendra na záchranky. Zároveň čaká, či z jedenapolmiliónového balíka, ktorý doteraz nemocnica dostávala mesačne na činnosť ZZS, uvidí za obdobie od 25. do 31. januára aspoň prislúchajúcich dvadsať percent. "Inak je naša strata zato, že sme aj bez licencie poskytovali záchrannú zdravotnú službu, okolo tristotisíc korún," skonštatoval Bizovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš