Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove zúčastnilo protestného zhromaždenia na podporu kolektívneho vyjednávania. Konalo sa na parkovisku pred budovou riaditeľstva nemocnice. Prišli zdravotné sestry, lekári a primári niektorých oddelení. Prišiel ich podporiť aj zástupca Konfederácie odborových zväzov SR Jozef Balica.
Vedenie nemocnice odmietlo splniť požiadavku odborárov a zastaviť uplatňovanie smernice o diferencovanom odmeňovaní. Podľa nej by 80 percent mzdy tvorilo fixnú časť a zvyšných 20 percent pohyblivú. Na tú by mali nárok pri dosiahnutí priaznivého hospodárskeho výsledku oddelenia, na ktorom pracujú. Podľa odborárov by to znamenalo zníženie ich už aj tak nízkych platov.
Prítomným sa prihovoril predseda základnej odborovej organizácie Štefan Hudačko. Protestujúci na znak súhlasu skandovali: „Chceme slušné platy..." Šéf odborárov okrem iného povedal: „Riaditeľ nemocnice opakovane tvrdil, že o tak závažnej veci, ako sú platy, nebude rokovať. Ako dôvod uviedol dvestomiliónovú stratu nemocnice. Vraj, ak má byť nemocnica transformovaná, musí dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Preto sa musí šetriť na mzdách." Podľa neho v materiáloch o výsledkoch hospodárenia sa dá rýchlo zistiť, prečo je väčšina oddelení v červených číslach. „Už som počul nejedného lekára aj primára, že za sumy, ktoré sú vyplácané za upratovanie, by upratovali aj oni," dodal. Pripomenul zdravotníkom tvrdenie riaditeľa, že nemocnica dosahuje zlé hospodárske výsledky. Je to vraj preto, že zamestnanci rozkrádajú lieky a obväzy. Zdravotníci na tieto slová zareagovali hlasným pokrikom: „Fúúúúúj!!!"
Oslovili sme niektorých z prítomných. Zdravotnej sestry Vlasty Švecovej
z psychiatrického oddelenia sme sa opýtali, ako vníma fakt, že zástupcovia vedenia na zhromaždenie neprišli. „Tak sa k nám správajú stále. Podobné správanie pociťujem aj na oddelení, kde pracujem. Náš primár ma bežne nazýva odborárkou. Som tu preto, aby som hájila práva a záujmy aj ostatných. Ja už veľa nemôžem stratiť. Mám dospelé deti. Keď ma prepustia, budem nezamestnaná. Vyzývam aj ostatných kolegov, aby sa nebáli. Minister Zajac verejne vyhlásil, aby sme tvrdo vyjednávali so zamestnávateľmi," uviedla.
Zástupca primára z krčno-nosno-ušného oddelenia, lekár Peter Oríšek pre Korzár povedal: „Prišiel som sem preto, že podľa nášho platového zaradenia dosahujeme hrubú mzdu 18-tisíc korún. Toľko dnes zarobí každý díler, ktorý k nám chodí s liekmi, či bankový úradník. Moja zodpovednosť ako samostatne pracujúceho a operujúceho lekára je omnoho vyššia." Aby si zarobil na slušné živobytie, musí minimálne štyrikrát do mesiaca slúžiť. Podľa neho ich prítomnosť na zhromaždení by nemalo vedenie chápať tak, že sú proti nim. „Chceme zmobilizovať zdravotníctvo v boji za ich mzdu na celom Slovensku. Za to, aký majú kredit zdravotníci, môže aj to, ako sme nízko ohodnotení."
Na otázku, ako vnímajú lekári obvinenie riaditeľom, že kradnú zdravotnícky materiál, P. Oríšek odpovedal: „Vnímam to ako ranu pod pás. Prejavil, ako si váži svojich zamestnancov. Mal by si uvedomiť, že on by riaditeľom bez lekárov nebol. Ak tu nebude pracovať žiaden personál, tak je zbytočné aj riaditeľstvo. Pán riaditeľ bol prednedávnom primár stomatochirurgického oddelenia. To znamená, že ak všetci sme takí, že kradneme, tak aj on bol taký?" Podľa Oríška sú to bohapusté lži a toto obvinenie sa dotklo mnohých jeho kolegov a zdravotných sestier.
Myslí si, že treba zoštíhliť riadiaci aparát. Pri spočítaní ziskov a priamych nákladov dosahuje jeho oddelenie plus 5 miliónov korún. Pri pripočítaní nepriamych nákladov je oddelenie v dvojmiliónovej strate. Práve minimalizovanie nepriamych nákladov je podľa Oríška riešením: „Napríklad namiesto výpočtového strediska, ktoré je zbytočným medzičlánkom, treba zabezpečiť na každú ambulanciu počítač. Lekár by vykonané úkony nabodoval priamo do počítača a odovzdal disketu priamo zdravotnej poisťovni. Tak, ako to robia lekári v súkromnej praxi." Nespokojnosť zdravotníkov podľa neho nepramení iba z nízkeho platového ohodnotenia, ale aj z toho, že z verejných zdrojov sa stávajú súkromné akciové spoločnosti - zdravotné poisťovne.
Predseda odborárov Š. Hudačko uviedol, že až po tom, ako rozhodli o konaní včerajšej nátlakovej akcii, ich vedenie nemocnice vyzvalo na druhé kolo kolektívneho vyjednávania. To sa má uskutočniť dnes.
Vedenie fakultnej nemocnice sa k nátlakovej akcii včera nevyjadrilo, ale
zvolalo na pondelok tlačovú besedu. Pozvalo na ňu médiá i odborárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš