azylového domu Pod Táborom, ktorú občania odmietajú, neschválili. Rozhodnutie vo veci preložili poslanci na marcové zastupiteľstvo. Predtým sa však problémom budú zaoberať komisie a mestská rada.
Pripomíname, že obyvatelia ulice Pod Táborom na mestský úrad týždeň pred konaním zastupiteľstva odovzdali petíciu s 83 podpismi. Vyslovili v nej nesúhlas so zámerom mesta obnoviť Pod Táborom obydlie pre neprispôsobivých. Žiadali preloženie výstavby do inej lokality. Argumentovali krádežami, vandalizmom a prepadmi v lokalite Pod Táborom.
O azylovom dome sa na rokovaní zastupiteľstva hovorilo v bode týkajúcom sa investičných akcií. V návrhu bolo, že obchodná spoločnosť Prešov Real, ktorá spravuje azylový dom Pod Táborom, použije na jeho rekonštrukciu v tomto roku 3,38 milióna Sk. Doterajšiemu objektu totiž končí životnosť a mesto ho chce nahradiť unibunkami.
Poslanci dali slovo jednému z obyvateľov ulice Pod Táborom. Milan Nemšák hovoril krátko a emotívne: „Prišli sme preto, že spolužitie s týmito ľuďmi je pre nás neúnosné. Už nemôžeme vydržať. V nás je už iba bezmocná zlosť. Prosíme o pomoc. Vypočujte náš zúfalý výkrik."
Zareagoval poslanec Jozef Kužma: „Tlačíme pred sebou zlé rozhodnutie." Zdôraznil, že Pod Táborom, kde sa nachádza azylový dom, má byť podľa územného plánu verejný park. Navrhol rozhodnutie mesta prehodnotiť a provizórny azylový dom z tohto priestoru premiestniť. Kriticky poznamenal, že ak by životnosť objektu Pod Táborom nekončila, určite by sa tým nezaoberali. „Je čas problém doriešiť," dodal.
Pridal sa aj poslanec Stanislav Kahanec, ktorý uviedol, že mesto od roku 1994 hľadá priestory na umiestnenie problematických ľudí. Navrhol, aby sa oprášilo hľadanie a aby sa konečne našlo systémové riešenie. Ján Čižmár zdôraznil, že tiež nie je za ďalšiu koncentráciu neprispôsobivých Pod Táborom: „Som proti tomu, aby sa tam trvalo zabetónovali. Treba ich dať k výpadovke do Košíc, k bývalým skleníkom. Je tam potôčik a majú si kde klásť ohne." Vasiľ Janko poznamenal, že sa rozpráva o strašidelnom a neriešiteľnom probléme, ktorý nás už prerastá. „Nič iné nezostáva, len sa naučiť s týmito ľuďmi žiť. Ostrov pre nich nepostavíme. Treba s nimi pracovať cieľavedome a s láskou. Nie však v tejto lokalite," povedal. Poslanec Jozef Bujdosó následne navrhol materiál stiahnuť z rokovania. Medzi poslancami sa však ozvali aj hlasy v tom zmysle, že sa odchádza od meritu veci, lebo bod programu nie je o azylovom dome Pod Táborom.
Poslanci sa napokon vrátili k pôvodnému programu, ktorým boli investičné akcie obchodných spoločností Prešov Real a Dopravný podnik mesta Prešov (DPmP). Tieto investície schválili. DPmP tak môže zakúpiť dva nízkopodlažné autobusy za 14 miliónov Sk a štyri nízkopodlažné trolejbusy za 58 miliónov Sk. Môže rekonštruovať trolejové dráhy za 4 milióny a zrekonštruovať umývaciu linku za 5,7 milióna Sk. Pre Prešov Real schválili iba investíciu 100-tisíc korún na spracovanie štúdie pre komplexnú rekonštrukciu objektu zdravotného strediska na Reimanovej ulici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš