železničnej stanice. V ruke neodmysliteľná "výhrevňa" v podobe jablčného vína. Pohľad prázdnych očí, nuda... "Prečo nejdete do nocľahárne?" skúšame nadviazať dialóg s kežmarskými bezdomovcami. Otáčajú sa chrtom, do reči im nie je. "Až neskôr, je tu celkom teplo," zašomre jeden z nich a ide si pred dvere pofajčiť.
Dočasnú nocľaháreň majú k dispozícii už od minulej soboty, prvú noc v nej však prespali len dvaja. "Vedeli o tom všetci, ktorých sa to týka. Veď my ich za tie roky poznáme, vieme, kde ich nájsť a oznámili sme im, kde môžu ísť prespať, aj to, že majú nárok na jedno teplé jedlo denne v jedálni domova dôchodcov," hovoria mestskí policajti. Tí sú s miestnymi bezdomovcami azda v najčastejšom kontakte.
Postupne sa chýr o nocľahárni s matracami, teplom a paplónmi predsa len uchytil. "Schádzajú sa až k večeru. Režim je taký, že jeden z nich je poverený starostlivosťou o priestory. O šiestej večer sa nocľaháreň otvára, o ôsmej ráno zatvára," dodáva zastupujúci náčelník Mestskej polície v Kežmarku Milan Kušnirák.
Jeho chlapi chodia nocľažníkov pravidelne kontrolovať. "Niektorí si možnosť prespať v teple veľmi nevážia. Majú tam napríklad aj suchú latrínu, ale sú takí, ktorým sa tých desať metrov ťaží prejsť," komentujú policajti.
Inak s bezdomovcami v nocľahárni problémy nemajú. Uplynulú noc medzi nimi prespal aj človek, ktorý nie je z Kežmarku. "My máme všetkých našich ľudí bez prístrešia zmapovaných, máme presné zoznamy. Ak chce služby nocľahárne využívať niekto nový, príde k nám na úrad, zistíme, či môže mesto ako osobitný príjemca poberať na neho dávky a vystavíme mu identifikačný preukaz," uviedla vedúca oddelenia sociálnych vecí Mestského úradu v Kežmarku Viera Mačáková.
Zatiaľ majú evidovaných deväť osôb, ktoré spĺňajú kritériá pre využívanie provizórnej nocľahárne v Kežmarku. Tú mesto v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny zriadilo v nevyužívaných priestoroch starého futbalového ihriska. "Po dohode so Správou telovýchovných zariadení a lukostrelcami, ktorí v tomto priestore mali sklad, sme tam dali matrace, zaistili teplo, svetlo, len vodu sa nepodarilo sfunkčniť," dodala Viera Mačáková.
Ako upresnila, k urýchlenému, aj keď stále núdzovému riešeniu situácie kežmarských bezdomovcov prispeli dlhotrvajúce mrazy. Ľudia bez prístrešia sa pred nimi ukrývali vo vestibule nemocnice, po staniciach, ale aj v chodbách bytoviek.
"Myslím, že je to predsa len pomoc, aj keď neviem, či to všetci z nich dokážu oceniť. Ja sa priznám, že som ich z chodby v bytovke vyháňala, ale mala som výčitky svedomia, či na ulici v noci nepomrznú," uviedla Kežmarčanka, ktorá si neželala byť menovaná.
Nocľaháreň na starom futbalovom ihrisku bude funkčná minimálne celý február, na jej prevádzku vyčlenilo mesto z rozpočtu 50-tisíc korún a hradená je aj z dávok v hmotnej núdzi, určených na konkrétny počet poberateľov. "Do budúcnosti uvažujeme s osadením unimobuniek, ktoré by boli vyčlenené na účel nocľahárne," dodala vedúca sociálneho oddelenia.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš