prevažne z východného Slovenska. Vlani okrem iného odštartovali práce aj na reštaurovaní patronátnej lavice z Kostola sv. Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch. Tá podľa slov vedúceho ORA Ing. Ivana Tkáča bola v havarijnom stave, zásah reštaurátorov bol preto nevyhnutný.
Práve pri práci na tejto lavici sme počas návštevy ORA zastihli aj reštaurátora Rastislava Ferenca. Ako nám prezradil, momentálne pracuje na zlátení kartuší. Lavica, ktorá je súčasťou kostolného presbytéria, v minulosti slúžila ako miesto pre významných pánov mesta. „Bola zhotovená zo smrekového dreva s imitáciou mramoru. Ornamentálna drevorezba je zasa z dreva lipového. Tá je zlátená," priblížil Anton Slebodník, ktorý dohliada na reštaurovanie patronátnej lavice.
Nový zlatý nádych dostáva ornamentálna drevorezba pod rukami R. Ferenca. Ako nám prezradil, základom zlátenia je v súčasnosti tzv. zlatá knižka. Tá má síce veľkosť iba polovice školského slovníčka, ale ukrýva bohatstvo za takmer tisíc korún. „V nej sa nachádza niekoľko tenkých plátkov zlata, podobných alobalu. Tie sa vyberú a položia sa na miesto, ktoré je potrebné pozlátiť a tam sa aplikujú. Musí sa s nimi narábať veľmi opatrne, aby sa nepotrhali," priblížil tajomstvo zlatej krásy levočský reštaurátor.
Kostol sv. Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch je po Chráme sv. Jakuba v Levoči druhým najrozsiahlejším gotickým objektom na Spiši. Predpokladané náklady potrebné na reštaurovanie patronátnej lavice predstavujú sumu 800-tisíc korún.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš