týždňovej štrajkovej pohotovosti prejde na ostrejšie formy štrajku. O tomto kroku rozhodnú v pondelok vo výbore. Potvrdil to predseda odborárov v spomínanej nemocnici, bývalý primár krčného oddelenia Štefan Hudačko. Odborári FNsP vyhlásili štrajkovú pohotovosť 17. januára po neúspešnom kolektívnom vyjednávaní o mzdových otázkach. Na rokovaní s vedením nemocnice vyjadrili nesúhlas s novou mzdovou smernicou, ktorá im nezaručuje ani vlaňajšiu výšku príjmu. Istých majú 80 percent mzdy, ostatnú časť tvorí motivačná zložka.
"Je to pre nás neprijateľné. Chceme, aby spôsob odmeňovania bol aj naďalej súčasťou kolektívnej zmluvy a výsledkom kolektívneho vyjednávania. Do dnešného dňa nám vedenie neoznámilo termín druhého kola vyjednávania a nedalo nám svoje podmienky k návrhu kolektívnej zmluvy. Podľa mojich informácií chystajú nové dekréty, ktorými chcú zastrašovať ľudí. Kto nepodpíše, môže ísť," uviedol Hudačko.
Ako povedal, podľa štatistických údajov zdravotníci sú na poslednom mieste v republike v rebríčku odmeňovania. Za posledných päť rokov nebola v rezorte valorizovaná mzda. Výsledkom je pokles reálnych miezd zdravotníkov o 35 percent. Priemerná mzda je tu 15 000 Sk.
Aktuálnou situáciou v prešovskej FNsP sa zaoberal na svojom štvrtkovom rokovaní aj Výkonný výbor Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorý sa jednoznačne postavil na stranu odborárov z prešovskej nemocnice. V jeho stanovisku sa uvádza, že plne podporuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti "keďže vedenie tejto fakultnej nemocnice jednostranne, bez vyjednávania so zástupcami zamestnancov vydalo smernicu, ktorá mení spôsob odmeňovania zamestnancov nemocnice. Jej akceptácia znamená ďalší pokles už i tak nedostatočnej zárobkovej úrovne zamestnancov nemocnice". Odmietajú aj "motivačnú zložku mzdy", ktorej vyplatenie je podmienené vyrovnaným hospodárením, pričom nemocnica vlani vyprodukovala 150- až 200-miliónový dlh.
Riaditeľ FNsP Peter Biroš sa pre denník Korzár v tejto súvislosti vyjadril, že platy neznižujú a zachovávajú ich v zmysle Zákonníka práce také, aké dostávali predchádzajúce roky. "Robíme len 20-percentný prémiový bonus, ktorý dostanú, ak budú mať priaznivý hospodársky výsledok na oddelení". Ďalej uviedol, že v polovici roka táto nemocnica prejde na štátnu akciovku, čo je iba krok k tomu, aby prišiel súkromný vlastník. "V prípade, že získa majoritný podiel, určite sa nebude baviť s nejakými odborármi, či tu bude tristo zamestnancov alebo len dvesto. Určite sa nebude baviť ani o platoch."
Podľa Hudačka má prešovská FNsP okolo 2 000 zamestnancov, z nich je asi polovica v odboroch.
(O téme aj v rubrike Z KAPSY POŠTÁRA, strana 2)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš