rodáka, dr. Vojtecha Alexandra, meno ktorého nesie aj samotná nemocnica. Tabuľu odhalili miestni nadšenci histórie v spolupráci s kežmarským múzeom, mestom i nemocnicou pri príležitosti 90. výročia úmrtia dr. Alexandra.
"Zároveň si pripomíname aj 105 rokov od založenia zbierkového fondu pre výstavbu kežmarskej nemocnice, inicioval ho práve doktor Alexander. Pred 75. rokmi bola nemocnica odovzdaná do prevádzky," pripomína iniciátor spomienky na svetovo uznávaného priekopníka röntgenológie Milan Choma.
Hoci bol kežmarský rodák Vojtech Alexander (1857-1916) špičkovým odborníkom na röntgenológiu a jej priekopníkom v bývalom Uhorsku, Kežmarčania dlhé roky na meno slávneho rodáka akoby zabudli. Až koncom 80. rokov pár nadšencov začalo oprašovať pamiatku na lekára, ktorý urobil nemálo aj v svojom rodnom meste. "V kežmarskom hrade zriadil nemocnicu a operačky, zdarma liečil chudobných, zaslúžil sa o skrášlenie mesta, reguláciu riek, elektrifikáciu a kanalizáciu," vypočítava rad zásluh riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
Unikátne sú najmä svetové prvenstvá dr. Alexandra, ako prvý popísal vývoj ľudskej kostry a ľudského embrya, patrí mu tiež prvenstvo v zhotovení plastickej röntgenovej snímky. "Už dva roky po objave lúčov X si zadovážil rtg prístroj, najprv začal snímať drobné živočíchy, neskôr aj časti tela. V tom čase jeho manželka čakala ich posledné dieťa, Imriška a tak začal robiť aj prvé snímky ľudského plodu, veď vtedy ešte o škodlivosti lúčov nebolo nič známe. Syn sa im narodil s postihom," vyberá z faktov Alexandrovho života E. Cintulová.
Práve životu a dielu dr. Alexandra je venovaná aj samostatná expozícia a momentálne aj špeciálna výstava v múzeu. "Podarilo sa nám v spolupráci so Štátnym archívom v Levoči získať kópie vzácnych dokumentov z jeho života. Výstava prezentuje jeho rodinný život, ale aj odbornú prácu a lekárske pôsobenie," dodáva E. Cintulová. Výstava potrvá do 3. marca.
Sedem vencov v rámci dní dr. Alexandra položili členovia divadla Schola Humanitas pri Združenej strednej škole obchodu a služieb v Kežmarku k hrobom rodiny dr. Alexandra. "Je to magické číslo sedem, uctili sme si tak pamiatku nielen významného Kežmarčana, ktorý šíril slávu tohto mesta, ale aj celej jeho rodiny. Na máj ešte pripravujeme medzinárodnú vedeckú konferenciu o jeho živote a práci," poznamenal organizátor dní dr. Alexandra Milan Choma. Dúfa, že v krátkom čase sa podarí vydať aj publikáciu, v ktorej chcú Kežmarčania predstaviť básnickú tvorbu svojho rodáka.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš