sa predseda Rodičovského združenia a člen Rady školy Ján Slivkanič.
Spochybnil fakt, že mesto muselo v decembri minulého roka vyrovnať dlh školy 390-tisíc korún. Lebo na strane jednej, zamestnanci dostali koncoročné odmeny a na strane druhej sa tak zvýšil dlh školy. Uviedol, že k polroku 2005 mala škola istú podlžnosť. Riaditeľ následne urobil racionalizačné opatrenia. Koncom roka však prišli mzdové prostriedky vo forme odmien a pre 170-tisíc určených na odmeny narástol dlh školy na 390-tisíc korún.
Slivkanič dodal, že pomôcť mohli aj nové normatívy: "Zvýšil sa prídel na žiaka o 901 korún. Prepočítali sme si to. S novými normatívmi a pri uplatňovaní racionalizačných opatrení by sa škola dostala do nuly. Takže nevidíme dôvod ju rušiť. Škola je nová, opravy nepotrebuje. Personál je kvalifikovaný. Vybavená je počítačmi, má kvalitnú knižnicu. Moje deti už pomaly v škole aj spia. Navštevujú všelijaké krúžky, od počítačového po tanečný. V knižnici sedia, varia si tam čajík a čítajú. Je to skrátka pohodová škola. A má aj perspektívu, že bude mať dve triedy stále naplnené, veď sídlisko Sekčov nie je staré."
Rodičia žiakov ZŠ na Ďumbierskej spísali aj petíciu. Je na nej 177 podpisov tých, ktorí nesúhlasia s rušením školy. Predvčerom boli petíciu odovzdať na mestskom úrade. Prijal ich viceprimátor Stanislav Goban. "Diskutovali sme skoro dve hodiny. Zástupcovia mesta argumentovali, ale nepresvedčili nás," uviedol predseda rodičovskej rady.
Odovzdaním petície však rodičia svoje aktivity nekončia, chystajú sa v pondelok na zasadnutie mestského zastupiteľstva. "Chceme, aby poslanci boli informovaní. Tiež chceme, aby boli predložené výsledky hospodárenia všetkých základných škôl. Aby sa ukázalo, že v meste sú minimálne tri - štyri školy, ktoré majú v hospodárení väčšie straty," poznamenal Slivkanič.
"Rodičia mali protestovať vtedy, keď sa spracovávala koncepcia školstva. Bola schválená v zastupiteľstve a mesto postupuje podľa nej," komentoval aktivity rodičov z Ďumbierskej primátor Milan Benč. Dodal, že v koncepcii je jasne zadefinované, akým systémom mesto v školstve pôjde ďalej: "Protesty rodičov sme zažili už v súvislosti so školou na Ulici 17. novembra, aj keď sa uvažovalo o zrušení školy na Odborárskej."
Primátor argumentoval aj nepriaznivým demografickým vývojom v meste, ktorý svedčí o poklese žiakov: "Opatrenia musíme robiť, lebo máme prebytočných pedagógov. Je nákladné udržiavať v chode objekty, ktoré sú nevyužité." Uviedol, že ak sa budú používať peniaze na školy, kde sú v triede ôsmi - desiati žiaci, nebude na cesty, chodníky, osvetlenie a rozvoj mesta.
Na otázku, či sa nemôže stať, že poslanci zmenia názor, Benč odpovedal: "Vyrátame im, koľko financií nám treba na chod škôl v meste, a keď toľko nebude z normatívov, uberieme z financií pre jednotlivé mestské časti. Veď ja tiež viem byť populista."
Ani argument o schválenej koncepcii školstva však Jána Slivkaniča nepresvedčil: "Bola schválená s tým, že sú v nej vytipované tri školy na zrušenie. Keď je však zo strany rodičov záujem o školu, prečo ju rušiť? Môj názor je taký, že školy by sa nemali rušiť, ale zužovať. Vyprázdnené pavilóny sa dajú využiť na iné účely, ak má mesto o nich záujemcu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš