autá, meškajú alebo vôbec nejdú autobusy, pribúda počet omrznutých rúk a nôh, nocľaháreň pre bezdomovcov praská vo švíkoch.
"Ráno mi odišla autobatéria, kamarát mi ju našťastie pomohol oživiť. Dve hodiny trvalo, kým som sa dostal do práce. Obávam sa, že situácia sa zopakuje aj zajtra," povedal nám Ján. Rovnakú skúsenosť ako on majú aj desiatky ďalších Popradčanov.
S podobným problémom sa včera ráno borila aj popradská SAD. "Vypadli tri mestské a dva prímestské spoje. Keďže cez víkend stála väčšina autobusov, ráno bol problém so zamrznutou vodou," povedal nám riaditeľ SAD Poprad, a. s., Peter Štefány. Ako dodal, situáciu v priebehu dvoch hodín vyriešili dispečeri.
"Veselo" majú v týchto dňoch aj lekári z miestnej nemocnice. "Od víkendu dennodenne ošetríme asi štyridsať prípadov s omrzlinami. Určite je to viac, než bežný priemer," dozvedeli sme sa od Miloša Brndiara, povereného vedením oddelenia centrálneho príjmu NsP v Poprade. Tú domáci navštevujú v posledných dňoch častejšie aj kvôli drobným zraneniam. "Prichádzajú napríklad s podvrtnutými členkami a ďalšími menšími úrazmi v dôsledku neodprataných komunikácií," uviedol Brndiar.
Odporúča skrátiť pobyt v mrazivom počasí vonku na minimum a teplo sa obliekať, nezabúdať najmä na čiapky a rukavice. "Omrzliny netreba podceňovať, pacienti by určite mali prísť na ošetrenie. Všeobecne platí, že omrznuté končatiny treba držať v teple, nesmú sa masírovať ani potierať snehom či masťami, ani podávať lieky, len sterilne zakryť postihnuté miesto," poradil Brndiar.
Na našu otázku, aká teplota je pre človeka a jeho zdravie kritická, odpovedať jednoznačne nevedel. "Ťažko určiť kritickú teplotu. Tá vonkajšia nie je jediným ukazovateľom. Záleží od sily vetra, kondície človeka a jeho odolnosť ovplyvňujú aj stresové situácie," dodal Brndiar.
Arktické mrazy dokonca prinútili mesto zaviesť núdzový režim v nocľahárni pre bezdomovcov. Jej brány ostávajú otvorené po celý deň. Na ľudí bez prístrešia čaká dvadsaťsedem postelí. "V prípade, že záujem o prenocovanie prekročí túto kapacitu, je k dispozícii ďalších desať krízových lôžok v azylovom dome," uviedla hovorkyňa primátora mesta Poprad Zuzana Pojedincová. Ak by nestačili ani tie, mesto je pripravené prispôsobiť jedáleň v nocľahárni na prenocovanie.
Nie všetci bezdomovci však majú o nocľah v teple záujem. Mnohí z nich dajú radšej prednosť teplému oblečeniu. "Bundy, svetre, nohavice, rukavice, čiapky, ale aj zimnú obuv im rozdávajú sociálni pracovníci denne," poznamenala Z. Pojedincová.
Vodárom ľadové počasie karty príliš nezamiešalo, zatiaľ riešia iba bežné poruchy. "Napriek tomu, že sú pomerne silné mrazy, na hlavných vodovodných tepnách sme žiadne veľké výpadky nezaznamenali," uviedol Patrik Tkáč, hovorca Podtatranskej vodárenskej spoločnosti, a. s.
Včerajší deň priniesol aj denný teplotný rekord. Popradskí meteorológovia v pondelok namerali -25,7 stupňa Celzia, čo je doposiaľ najnižšia hodnota od čias meraní na popradskom letisku v roku 1951. Doteraz "držal" v štatistikách denný teplotný rekord rok 1952, vtedy 23. januára ortuť klesla na -22 stupňov. Absolútnym rekordom pre Poprad je však mráz zo 7. februára roku 1947, kedy teplota dosiahla -29,6 stupňov. "Pre mesiace január a február je súčasný ráz počasia príznačný, výnimkou nie sú ani arktické dni, teda dni, v ktorých maximálna denná teplota nie je vyššia ako -10 stupňov," uviedol meteorológ Pavol Zahoranský.
Ako dodal, tento rok už boli v Poprade dva arktické dni (15. a 17. januára). Ani výškou snehovej pokrývky sa tento rok Poprad nedal zahanbiť, 31 cm patrí skôr k tým výnimočnejším množstvám, aj absolútny rekord vo výške snehovej pokrývky v Poprade priniesol 6. február roku 1963, vtedy bolo 89 cm snehu.
Autor: pet, afo, kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš