Helcmanovce - Dominik Szekely z Helcmanoviec v okrese Gelnica je prvákom v miestnej základnej škole. Ako nám povedal, v škole sa už naučil prvé
Erika Karasová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
písmenká a rátať vie do deväť. V škole sa mu páči hlavne písanie na tabuľu. Dominik sa podobá tisíckam prvákom na Slovensku. Je tu však jeden veľmi dôležitý rozdiel. V helcmanovskej prvej triede v školských laviciach sedia iba chlapci. Kým v športových triedach v niektorých mestách sú chlapčenské kolektívy vytvorené zámerne, v Helcmanovciach ide o náhodu. Jednoducho pred siedmimi rokmi sa v tejto obci narodili iba chlapci.
Na túto raritu je helcmanovská škola patrične hrdá. Triedna učiteľka Mgr. Henrieta Pisoňová s úsmevom hovorí, že sa odučila oslovovať svojich žiakov deti a hovorí im už iba chlapci. „Učím desať rokov a s takým niečím som sa ešte nestretla. Pokiaľ viem, ani v histórii školy nemali čisto chlapčenskú či dievčenskú školu. Keď som sa dozvedela, že budem mať v triede iba chlapcov, troška som zaváhala kvôli šatníku. Obliekam sa skôr elegantne a predsa len, chlapci sú založení športovo. Kvôli nim som si na začiatku školského roka kúpila rifle. Potom som sa však radšej vrátila do starých koľají. Musím poznamenať, že chlapci sú veľmi vnímaví. Pochválili mi náhrdelník, či iné doplnky," hovorí.
Ako pedagogička tvrdí, že takýto model - čisto chlapčenské či dievčenské školy - sú veľmi výhodné. „Dievčatá sú pri rozmýšľaní hĺbavé, majú rady pokoj, cez prestávky sa spolu ako kamarátky rozprávajú. Naopak, chlapci rozmýšľajú rýchlejšie. Na rozdiel od dievčat sa však rýchlo unavia, preto potrebujú často meniť činnosti. Sú súťaživé typy, cez prestávky na rozdiel od dievčat nevedú debaty, skôr vymýšľajú rôzne hry. Tomu prispôsobujem aj vyučovací proces," dodala triedna učiteľka chlapčenskej triedy.
Samotní prváci si ani neuvedomujú, že sú raritou. Svorne povedali, že dievčatá im v triede nechýbajú.
Čisto chlapčenská alebo dievčenská trieda - je správne takto zámerne vytvoriť triedy, alebo naopak? Na názor sme sa opýtali odborníčky, detskej psychologičky PhDr. Karin Štiffelovej. „Nedá sa to určite zovšeobecniť. Či je správne alebo nesprávne deliť deti do tried podľa pohlavia, na to by sa dalo odpovedať až po dlhoročnom serióznom výskume. Každé dieťa je však individualitou a nedá sa zaškatuľkovať iba na základe pohlavia. Podľa môjho názoru by sa deti násilne takto deliť do tried nemali," povedala psychologička zo Spišskej Novej Vsi.
V Helcmanovciach je však situácia iná, nešlo o zámer, jednoducho to tak zariadil sám život. V obci žije 1 600 ľudí, miestnu školu navštevuje 173 detí a v tejto prvej triede je 11 chlapcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš