byť práve výhrou, či vzorkou zadarmo, ako sľubujú. Naopak, často ide o lákadlá, prostredníctvom ktorých firmy zamerané na tento druh obchodu ťahajú z ľudí peniaze.
Ako príklad sme uviedli skúsenosť Prešovčana Františka Piskuru (na snímke), ktorého dcére prišla od jednej zásielkovej spoločnosti s objednaným tovarom i faktúra, hoci o balík vôbec nemala záujem. Tento prípad sa predbežne skončil tak, že Piskurovci vrátili nevyžiadaný tovar a boli vyradení z evidencie zákazníkov tejto spoločnosti.
Tento prípad nie je ojedinelý. Samotný pán Piskura našiel vo svojej poštovej schránke aj iné "lákadlá". Podľa letákov tento pán vyhral 60-tisíc, a potom 90-tisíc. Nuž, koho by nepotešilo 150-tisíc, ale... Samozrejme, tieto peniaze v skutočnosti neboli žiadnou reálnou výhrou, iba návnadou na vyťahovanie peňazí. Pri "oficiálnom oznámení" o šeku na 60-tisíc je malá hviezdička. Za ňou je uvedené, že ide o šek na nákup z katalógu. A treba ho samozrejme poslať na uvedenú adresu... A nákupný kolotoč sa môže začať, kým výhra bude stále v nedohľadne. Ani oznámenie o výhre 90-tisíc neznamená, že ide o hotové peniaze. Potvrdenia, gratulácie, emotívne listy a ďalšie triky nestačia. Úmysel odosielateľov vychádza najavo po podrobnom prečítaní. Medzi "exkluzívnymi výhodami" sa totiž nachádza aj objednávka predraženej publikácie...
Helena Mezenská z popradského Združenia na ochranu práv spotrebiteľov hovorí, že problematiku zásielkových obchodov usmerňuje zákon o zásielkovom a podomovom predaji. "Nedávno bol prerokovaný v parlamente. Určuje základný rámec postupu pri predaji mimo obchodného miesta. Vo všeobecnosti jeho výklad je problematický a rozporuplný, pretože v prípade prehodnocovania typových zmlúv, s ktorými predajcovia mimo obchodného miesta - teda napríklad v zásielkovom predaji - pracujú, sa v mnohých prípadoch konštatuje, že práva predajcov a kupujúcich sú v nerovnováhe, vo výraznom nepomere na škodu spotrebiteľa," uviedla Mezenská.
Keď spotrebiteľ napríklad odošle kupón, zaväzuje sa splniť určité podmienky. Práve na to sa obchodníci spoliehajú. V každom prípade však podľa Mezenskej spotrebiteľ nemá záväzok prevziať si a platiť za tovar, ktorý si neobjedná.
"Spotrebiteľom odporúčame, aby riadne zvažovali svoj prvý vstup do 'takýchto otáznych predajných vzťahov', a ak, tak len na základe dobre prečítaných a zanalyzovaných podmienok zmlúv a ich možných dopadov," dodáva H. Mezenská zo Združenia na ochranu práv spotrebiteľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš