vedením tohto zariadenia. S jeho výsledkom neboli spokojní, preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť.
Predseda základnej organizácie odborového zväzu zdravotníctva pri spomínanej nemocnici, lekár Štefan Hudačko vraví: "Vedenie nemocnice jednostranne, bez vyjednávania, vydalo mzdovú smernicu. Tá od prvého januára mení spôsob odmeňovania pracovníkov nemocnice. Znamená to pokles už aj tak nízkych platov. Je to pre nás neprijateľné." Podľa neho doterajšie štatistické ukazovatele hovoria jednoznačne o tom, že zdravotníci sú na poslednom mieste v republike v rebríčku odmeňovania. Ich cieľom je, aby spôsob odmeňovania bol aj naďalej súčasťou kolektívnej zmluvy a výsledkom kolektívneho vyjednávania. Dodáva, že za posledných 5 rokov nebola v rezorte valorizovaná mzda: "Výsledkom je pokles našich reálnych príjmov o viac ako 35 percent."
Na podporu požiadaviek odborárov týkajúcich sa mzdy, ale aj dĺžky pracovnej doby, či dovolenky, infekčného príplatku a iných sa v dotazníku, ktorý zaslali všetkým zamestnancom nemocnice, kladne vyjadrila väčšina. "Po prvom kole vyjednávania nebol zo strany vedenia nemocnice ani náznak snahy o zastavenie uplatňovania spomínanej smernice," vraví Š. Hudačko. Z tohto dôvodu na utorkovom verejnom zhromaždení vyjadrilo 300 prítomných zamestnancov svoj jednoznačný súhlas a podporu na vyhlásenie štrajkovej pohotovosti. Podľa neho konštatovanie vedenia nemocnice, že zamestnanci sa nešetrne správajú k spotrebnému zdravotníckemu materiálu, že nezhasínajú zbytočne svietiace svetlá je smiešny argument.
Pracovníkov sme sa opýtali, či sa neobávajú o svoje zamestnanie, keďže podporujú vyhlásenie štrajkovej pohotovosti. Zdravotná sestra Iveta Lazorová vraví: "Samozrejme, že sa bojím. Ja aj moji kolegovia sme za vyjednávanie. Bude to však veľmi ťažké. Na verejnom zhromaždení sa väčšina z nás vyjadrila v tom zmysle, že ak vedenie nemocnice pristúpi k individuálnemu podpisovaniu pracovných zmlúv, odmietnu." Tvrdí, že sú si vedomí, že hospodárenie je v strate. Viackrát navrhovali opatrenia, ale nikto sa nimi nezaoberal. "Argument, že my máme šetriť materiál, neobstojí. Toto nevyrieši niekoľkomiliónový dlh nemocnice," dodáva I. Lazorová.
Riaditeľ fakultnej nemocnice Peter Biroš tvrdí: "Postoj odborárov je absolútne nekorektný. Včera prebehlo iba prvé kolo kolektívneho vyjednávania. Skončilo pred dvanástou. Už po druhej popoludní bolo zvolané stretnutie odborárov so zamestnancami nemocnice k ich zámeru vyhlásiť štrajkovú pohotovosť. Jasne nám to hovorí, že vopred mali všetko pripravené... Vedeli už dopredu, že rozhovory s nami budú viesť nekorektne. Tak, aby sme sa nedohodli a oni mohli urobiť ten mediálny tlak, ktorý robia." Ako dodáva riaditeľ, nemocnica sa transformuje na akciovú spoločnosť, preto musí hospodáriť vyrovnane. "To znamená, že ak ročne produkujeme 150- až 200-miliónový dlh, nemôže zvýšiť platy o 35 percent."
Podľa neho v súčasnosti mzdy tvoria 65 percent výdavkov nemocnice. "Ostáva nám iba nejakých 35 percent na lieky, špeciálny zdravotnícky materiál, teplo, svetlo, vodu či stravu. Ak zvýšime mzdy, ostane nám iba 5 percent na prevádzku. To by znamenalo vyplatiť mzdy iba za 2 mesiace v roku a neuhrádzať faktúry. Nasledovala by exekúcia a zatvorenie nemocnice. Potom by boli títo zamestnanci spokojní?" pýta sa riaditeľ.
Tvrdí, že neznižujú platy a zachovávajú ich v zmysle Zákonníka práce také, aké dostávali predchádzajúce roky. "Garantujeme im mzdy z minulého roka, len robíme 20-percentný prémiový bonus, ktorý dostanú, ak budú mať priaznivý hospodársky výsledok na oddelení."
Na našu otázku, že odborári sa obávajú práve toho, že nedosiahnu priaznivý výsledok, riaditeľ sa znovu spytuje: "A prečo ho nebudú mať?" Zároveň si na položenú otázku aj sám odpovedá: "Pretože kradnú lieky, obväzy. Lekári nevykazujú vykonané úkony tak, ako majú. Skrátka nemajú pocit spolupatričnosti k tejto nemocnici." P. Biroš si nemyslí, že nemocnica utrpela aj tým, že odštátnila také zariadenia, ktoré jej v súčasnosti mohli prinášať zisk. "Dali sme vonku všetky činnosti, ktoré boli hlboko stratové," myslí si riaditeľ a dodáva, že "v júni či v júli táto nemocnica prejde na štátnu akciovku. Od nej je už iba krok k tomu, aby prišiel súkromný vlastník, pretože akcie budú obchodovateľné. V prípade, že získa majoritný podiel, určite sa nebude baviť s nejakými odborármi, či tu bude tristo zamestnancov alebo len dvesto. Určite sa nebude baviť ani o platoch. Zamestnanci musia predovšetkým zmeniť svoje myslenie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš