pohľadníc miest Prešovského kraja z prvej polovice 20. storočia. Tradíciu vydávania reprezentačných materiálov založili pracovníci múzea v roku 2004, keď pripravili súbor vedút - historických pohľadov na mestá tohto kraja vo výtvarnom vyjadrení zo 17. až 19. storočia.
"Našim cieľom bolo najmä pripraviť reprezentačný a propagačný materiál. Koncipovali sme ho tak , aby sa v ňom našli všetky mestá samosprávneho kraja od Tatier až po Humenné. Snažíme sa, aby vynikli najmä architektonické zaujímavosti, na ktoré chceme upozorniť návštevníka z iného regiónu, či toho, komu sa tento materiál dostane do rúk," vysvetlila riaditeľka Krajského múzea v Prešove Božena Tomášová (na snímke). Pracovníci múzea si vážia to, že Úrad Prešovského samosprávneho kraja si nekupuje kalendáre inde, ale čerpá z fondov múzea. "Kalendár sme pripravili z dobových pohľadníc z prvej polovice 20. storočia zo zbierkových fondov nášho múzea a ostatných múzeí v kraji. Vyberali sme také, ktoré majú najvýpovednejšie zábery z jednotlivých miest," dodala riaditeľka. Verí, že tradícia vydávania týchto reprezentačných kalendárov nezanikne. "Už dnes pripravujeme na budúci rok kalendár venovaný osobnosti nášho regiónu, fotografovi a vydavateľovi Karolovi Divaldovi," uviedla B. Tomášová.
V tohtoročnom kalendári sú zobrazené dobové pohľadnice z Prešova, Sabinova, Kežmarku, Popradu či Štrby. Nechýbajú ani pohľadnice z Vysokých Tatier, Bardejova, Bardejovských Kúpeľov, Levoče, Vranova nad Topľou a Humenného.
"Inšpirovali sme sa aj inými vydavateľmi kalendárov, ktorí sa vracajú k tejto historickej téme. Naše múzeum má bohatú zbierku pohľadníc, preto sme sa rozhodli čerpať z našich fondov a priblížiť ich tak záujemcom o históriu kraja. Selekcia pohľadníc bola taká, aby sme ozrejmili históriu miest z pohľadu súčasníkov s tým, že na mnohých záberoch sa objavujú aj také objekty, ktoré dnes už neexistujú a sú zdokumentované iba na týchto dobových litografiách či pohľadniciach," uviedol zostavovateľ kalendára, historik Jaroslav Petrík. Niektoré pohľadnice sú aj zo zbierok súkromných zberateľov z Prešova Petra Sabola a Petra Slivku.
Zaujímavosťou tohto zaujímavého kalendára je to, že na jeho zadnej strane sú pohľadnice, ktoré sa dajú použiť na zaslanie poštou. "Hoci niektoré pohľadnice boli farbou predimenzované, neopravovali sme ich. Myslíme si, že to patrí danej dobe, dodal J. Petrík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš