historickom Kežmarku. Síce aj v týchto končinách počuť po tieto dni viac rusky hovoriacich návštevníkov, gro klientely predsa len zostáva vo Vysokých Tatrách.
"Ja to vnímam tak, že využívajú ideálne počasie na lyžovačku a kultúrne a historické pamiatky sú len doplnkovým programom v prípade nepriazne počasia," uviedla riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová. Ako dodala, aj expozície hradu už od začiatku roka rusky hovoriaci turisti navštívili, ale je ich menej ako napríklad v rovnakom období minulého roku. "Vlani naše priestory navštívilo okolo 30-tisíc hostí, čo je oproti predchádzajúcemu roku menej, ale na tržbách sme mali pozitívnejší výsledok. To sa dá vysvetliť tým, že prišlo viac dospelých návštevníkov," dodala riaditeľka. Medzi hosťami dominovali zahraniční turisti a expozície hradu znovu po rokoch vo veľkom objavovali najmä Poliaci.
Na prilákanie väčšieho množstva návštevníkov pracovníci kežmarského múzea iniciatívne vynovili napríklad expozíciu, ktorá približuje vzťahy Kežmarku a Vysokých Tatier. Od jarnej sezóny v nej bude ako novinka vystavená aj figurína s dobovým oblečením, v akom sa mohla v Kežmarku pohybovať hradná pani Beata Lasky. Okrem toho múzeum chystá aj viacero aktuálnych výstav, ktoré priblížia život a prácu významných Kežmarčanov. Medzi také bude patriť výstava o živote doktora Vojtecha Alexandra, ktorý významnou mierou prispel k rozvoju rőntgenológie.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš