Korzár logo Korzár Spiš

J. Husovský: "Chceme naučiť ľudí parkovať na parkoviskách"

Prešov - Mestská polícia v Prešove spravuje od januára mestské parkoviská. Celkove obhospodaruje 231 parkovacích miest na piatich parkoviskách, a to

konkrétne na Tkáčskej, Bajerovej, Kúpeľnej, Vajanského (pri cintoríne) a na Partizánskej ulici. Zástupca náčelníka mestskej polície Jozef Husovský (na snímke na titulnej strane) uviedol, že do konca roka by mali spravovať ešte parkovisko pri polícii na Vajanského ulici: "Toto parkovisko nie je oddelené od komunikácie, chýba tam chodník. Mienime ho prevádzkovať až po vykonaní stavebných úprav." Zároveň uviedol, že rokujú tiež s políciou, pretože na tomto parkovisku vykonáva polícia evidenčné povinnosti a kontrolu automobilov. Zdôraznil, že odkúpenie parkoviska políciou nie je reálne, ale do úvahy prichádzal prenájom jeho časti. Posledné parkovisko, ktoré by do konca roka malo pripadnúť spravovaniu mestskej polície, je na Soľnobanskej ulici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Husovský uviedol, že filozofiou, s ktorou k spravovaniu parkovísk pristupovali, bolo ísť s parkovným nižšie. Poplatok za parkovanie na mestských parkoviskách je tak od januára 10 korún za hodinu. "Chceme týmto odbremeniť komunikácie a zároveň naučiť ľudí parkovať na parkoviskách. Bude menej nehôd a ublížení na zdraví," dodal. Zároveň pokračoval, že ak chcú, aby parkoviská boli naplnené, musia vyvinúť tlak na parkovaciu disciplínu. To znamená, že po parkoviskách, budú mestskí policajti kontrolovať aj priľahlé ulice. V tejto súvislosti sa žiada uviesť, že za hodinové parkovanie na komunikáciách je od januára poplatok 20 a 30 korún, podľa zóny v ktorej sa parkovisko nachádza.

Čo sa týka blokových pokút pri nezaplatení parkovného, Husovský podotkol, že môžu ísť až do výšky tisíc korún: "Naše hliadky však túto možnosť nebudú využívať. Predpokladám, že každý priestupok vyriešia pokutou do 300 korún." Táto "výchovná" fáza by podľa zástupcu náčelníka mestskej polície mala trvať do konca marca. Mestská polícia si v súvislosti so správou parkovísk vypracovala aj víziu pre finančný efekt. Ročný príjem zo spravovania parkovísk by mal priniesť 3,637 milióna Sk. Po odpočítaní nákladov na opravy automatov, elektrickú energiu na letné čistenie a zimnú údržbu parkovísk by mesto malo z parkovísk získať 2,892 milióna Sk. "Možno tohto roku ešte nedosiahneme taký výsledok," podotkol Husovský.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto súvislosti sa žiada uviesť, že do konca decembra spravovala mestské parkoviská súkromná firma JHS. Mala ich v prenájme desať rokov. Ročný prenájom platili mestu vo výške tisíc korún za jedno parkovisko. Napokon sme boli zvedaví na skúsenosti prvých dní mestskej polície pri správe parkovísk. "Vodiči sú podráždení, najmä cezpoľní. Jeden konflikt sme napríklad mali na Tkáčskej ulici s istým Michalovčanom. Rozčuľoval sa, či mestská polícia nemá čo iné robiť. Pokiaľ zasiahneme, ak sa pácha priestupok, tak sa reaguje, prečo riešime to a nie niečo iné. Naše hliadky sú však už nato zvyknuté," dodal Husovský.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 149
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 096
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 797
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 053
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 887
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 816
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu