neobjednali a nemáte oň záujem? Potom si určite prečítajte nasledujúce riadky. Mnoho firiem dnes využíva dôverčivosť a zvedavosť ľudí a zarába na zásielkovej službe. Častokrát na hrane spotrebiteľskej etiky. Napríklad vám príde oznámenie o tom, že ste vyhrali vysokú finančnú čiastku. Všetko sa zdá byť OK, má to iba jeden háčik. Ešte niečo treba. Napríklad poslať kupón na adresu, čím sa zaregistrujete do žrebovania. Takže nielenže ešte "vaše" vyhrané peniaze nemáte, ale naopak. Ešte sa zaviažete, že povedzme kúpite taký a taký tovar, ktorý ponúka dodávateľ. Podpisom spečatíte zmluvu a namiesto inkasovania musíte platiť. Pozorne si treba prečítať celý leták, najmä tie nenápadné malé písmenká. Keď sa totiž necháte zlákať, pošlete podpísaný kupón a nezahodíte "výhru" či "špeciálnu ponuku" do koša, môžete mať problém.
Podobný problém má Prešovčan František Piskura (na snímke). "Nič sme neobjednávali, nič sme nechceli," začudoval sa nad zásielkou, ktorá na adresu jeho dcéry prišla od jednej zásielkovej spoločnosti s objednaným tovarom i faktúrou. Balíček celú rodinu prekvapil. Napokon vyšlo najavo, že dcéra vyplnila kupón, na ktorý jej mal prísť vzorkový tovar. "Doteraz mi nič neprišlo," povedala nám prekvapene. Prečo jej teda prišla zásielka s faktúrou? Zisťovali sme to na telefónnom čísle danej firmy. "Tovar, ktorý bol vyžiadaný, bol aj vyexpedovaný," povedal nám hlas na druhej strane linky s tým, že evidujú kupón s objednávkou. Zároveň sme sa dozvedeli, že už objednávateľku, po telefonáte jej otca, zaradili medzi takzvaných pasívnych zákazníkov, teda že jej už nebudú nič ďalšie posielať. "Je to vnútenie tovaru," nespokojne krúti hlavou pán Piskura, ktorý chce tovar vrátiť. Zástupkyňa zásielkovej služby tvrdí, že vrátenie tovaru, ak je nepoškodený, je možné. Druhou možnosťou pre Piskurovcov je zaplatiť a v budúcnosti ignorovať podobné ponuky. Zaujímavosťou na došlom balíku je to, že je na ňom okrem tovaru a faktúry uvedené, ž ak písomne neodmietnete nasledujúci tovar, tak vám ho o nejaké dva mesiace automaticky pošlú.
Ako sa na takýto druh lákania zákazníkov dívajú združenia zaoberajúce sa ochranou spotrebiteľa? "Ide samozrejme o neseriózne vnucovanie " mieni výkonný riaditeľ Združenia slovenských spotrebiteľov Miroslav Tulák, pričom má na mysli posielanie tovaru nie na základe objednávky, ale na základe jeho neodhlásenia. Na druhej strane však tvrdí, že je možné, že si "takéto podmienky dala firma odsúhlasiť tým, že dotyčná slečna to podpísala". Brániť sa voči takémuto postupu dá podľa Tuláka jednoducho, a to potlačením zvedavosti a neprevzatím neobjednanej zásielky. "Finty sú rôzne a stále ich zdokonaľujú," dodáva M. Tulák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš