partnerom je dánska spoločnosť Falck, ktorá je najväčším poskytovateľom záchranárskych služieb v Európe.
V prvom kole tendra získala Slovenská záchranná na prevádzku pozemnej záchrannej zdravotnej služby 36 staníc rýchlej lekárskej (RL) a rýchlej zdravotnej pomoci (RZP). Medzi nimi aj stanice RZP vo Svidníku, Stropkove, Giraltovciach, Krajnej Poľane a v Medzilaborciach. "V partnerstve so spoločnosťou Falck vybudujeme silnú a modernú sieť poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Ich kvalita a profesionalita budú porovnateľné so záchrannými službami vo vyspelých krajinách Európskej únie," spresnil zámery spoločnosti riaditeľ Slovenskej záchrannej Jozef Karaš.
Zaujímalo nás preto, či spomínané stanice doteraz riadené z centra vo svidníckej Nemocnici s poliklinikou (NsP) už fungujú v novom režime. "Nie. Všetko je zatiaľ po starom. Mali sme už niekoľko spoločných rokovaní a boli korektné, ale musíme ešte doriešiť veľa technických záležitostí," povedala nám poverená riaditeľka NsP Emília Kosťová. Konkrétny termín, kedy začnú fungovať po novom teda stále nevedia, ale podľa E. Kosťovej robia všetko pre to, aby bol prechod. Na našu otázku, či sa terajší zamestnanci neobávajú o prácu reagovala bez zaváhania. "Nie. Slovenská záchranná si urobila predstavu a sú spokojní so zložením aj odbornou kvalifikáciou tímu záchranárov. Garantovali nám, že prevezmú všetkých."
Jozef Karaš zdôraznil, že vybudovanie profesionálnej siete záchrannej zdravotnej služby bude v prvej fáze vyžadovať nevyhnutné investície. Neskrýval, že pôjde o desiatky miliónov korún. "Investície, ktoré prinášame, budú smerované do nákupu a modernizácie vozového parku a technického vybavenia jednotlivých staníc. Dôležitou oblasťou, do ktorej budeme investovať nemalé prostriedky, sú zamestnanci, ich motivácia, vzdelávanie a profesionálny rast," konkretizoval plány. Nie je žiadnym tajomstvom, že na Slovensku chýba dostatok kvalifikovaných záchranárov, preto chcú investovať aj do vzdelávania. Slovenská záchranná plánuje vybudovať podobné edukačné a tréningové centrum na Slovensku, aké prevádzkuje spoločnosť Falck v zahraničí.
Výhodou siete staníc rýchlej zdravotnej pomoci je komplexnejšie a efektívnejšie zabezpečenie v konkrétnych regiónoch. "Jednotlivé stanice v rámci siete budú napojené na jednotný informačný a komunikačný systém. Budú technicky a materiálovo posilnené tak, aby boli všetky na rovnakej úrovni a spĺňali vysoké európske štandardy," podčiarkol J. Karaš. Ďalšou výhodou siete je zavádzanie moderných zdravotníckych postupov, odovzdávanie manažérskych a odborných skúseností. Tiež zvýšenie efektívnosti v oblasti finančnej a organizačnej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš