iného mesta či dediny. Ide o obrovské sumy. Len deťom dochádzajúcim do škôl v Spišskej Novej Vsi vyplatili za cestovné za rok 2 milióny korún.
"Cestovné sa prepláca všetkým dochádzajúcim žiakom, aj tým, ktorí nevyužívajú verejnú dopravu a do školy ich vozia rodičia autom," hovorí vedúca oddelenia školstva na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi Ľubica Šefčíková.
Podľa smernice ministerstva školstva by mali rodičia dochádzajúcich žiakov predložiť cestovné doklady, napr. mesačné lístky. Keďže mnohí cestujúci žiaci využívajú čipové karty a klasické mesačné lístky tým pádom nekupujú, nemajú čo predložiť. Realita je taká, že cestovné vyplácajú školy aj tým rodičom, ktorí nepredložia žiaden doklad.
"Mestu zo smernice vyplýva povinnosť vyplatiť cestovné všetkým žiakom, ktorí dochádzajú z obcí, ktoré majú s mestom uzavretú dohodu o spoločnom školskom obvode, bez ohľadu na to, akým spôsobom sa dopravujú," informovala Ľ. Šefčíková.
Lucia Dobrodenková z odboru masmediálnej politiky ministerstva školstva potvrdila jej slová: "Spôsob, ako sa preplácajú cestovné náklady žiakom základných škôl a špeciálnych základných škôl, ktorí do školy dochádzajú mimo svojho bydliska v rámci príslušného školského obvodu, upravuje smernica č.11/2005-R z 20. júla 2005. Sú prípady, keď dieťa napr. zo zdravotných alebo iných dôvodov nemôže cestovať hromadnou dopravou a rodič ho musí do školy voziť. Aj ono má nárok na preplácanie cestovného tak ako jeho spolužiaci. Žiakovi sa v takom prípade prepláca mesačne suma, ktorá vychádza z nákladov na žiacky mesačný cestovný lístok a zároveň sa do úvahy berie počet dní, keď bol žiak v danom mesiaci v škole."
V roku 2005 poskytlo ministerstvo na preplácanie cestovného 140 miliónov korún. Mnohí odborníci to považujú za neefektívne vynakladanie štátnych peňazí a odporúčajú zriadiť školské autobusy. Ministerstvo školstva už pripravuje pilotný projekt a plánuje zakúpiť niekoľko autobusov. Ich počet ani umiestnenie v rámci Slovenska ešte nie je definitívne stanovené. "Autobusy by mali byť tam, kde sa uskutočnila naozaj efektívna racionalizácia siete škôl a kde môže byť v súčasnosti pre deti z odľahlých obcí problémom dostať sa každé ráno do svojej školy. Uskutočnenie tohto projektu bude, samozrejme, závisieť aj od vzájomnej dohody s danou obcou či lokalitou, ktorá by sa mala tiež na projekte podieľať," upresnila L. Dobrodenková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš