príležitosť poodhaliť kúzlo detstva našich starých mám a otcov.
"Ľudové hračky uchovávajú veľké bohatstvo tvorivých síl našich predkov, ich výrobnej zručnosti a skúseností ľudových výrobcov i fantázie detí v ľudovom prostredí," uviedla etnologička Podtatranského múzea Jana Takáčová, ktorá sa spoločne s Marekom Ružinským podpísala pod návrh, scenár a výtvarné riešenie výstavy. "Pre vlastnú potrebu sa v minulosti vyrábali v rodine hračky na celom Slovensku. Zhotovovali ich dospelí i deti. Ľudoví tvorcovia vyrábali hračky výlučne z domácich materiálov," doplnila J. Takáčová. Prevažovalo drevo, kusy textílií, ale aj hlina.
Okrem handrových bábik, drevených autíčok, vozíkov, pušiek, či školských potrieb výstava ponúka aj tradičné detské kroje. Jej súčasťou je i vyrezávaný drevený betlehem. "Naše ľudové hračky sú príkladom jednoduchosti, úprimnosti, v nich je ukrytá srdečnosť a kúzlo detstva," dodala etnologička.
Väčšina vystavených exponátov pochádza z etnografického depozitu Podtatranského múzea. Kúzelný svet hračiek môžu návštevníci obdivovať do konca januára.
Autor: pet
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš