prichádzajú aj ľudia, ktorí nie sú pravidelnými darcami krvi. "Rodiny idú do kostola a potom prídu darovať krv, akoby chceli v tento sviatočný čas urobiť dobrý skutok," potvrdila nám primárka NTS Jana Leško-Andraščíková (na snímke). Hoci majú pripravených okolo 700 krvných konzerv, stačí že do nemocnice sanitky privezú niekoľko vážnych úrazov a zásoby sa rýchlo minú.
Spomenula napríklad nešťastnú dopravnú nehodu, ktorá sa stala pred Štedrým dňom v Prešove. Mama s dcérami a vnučkou išla na vianočné nákupy a stali sa obeťami nehody. Vodičovi, ktorý ju zavinil sa nestalo nič, ale celá rodina z druhého auta skončila v nemocnici. Jedna z dcér napriek profesionálnej pomoci lekárov a transfúzii práve na Štedrý deň ťažkým zraneniam podľahla. "Jeden deň sa tešili z prípravy Vianoc a druhý tragicky zasiahol celú rodinu. Na celý život," povedala nám o zážitku, ktorý zamrazil pri srdci aj personál prešovskej NTS. Po rokoch skúseností vie, že ani Silvester nie je dňom akejsi životnej imunity. Naopak. Práve vtedy je úrazov najviac. Či už pri nehodách alebo po manipulácii so zábavnou pyrotechnikou. "V tom čase sú nároky na transfúzne prípravky veľmi veľké. Neviem, prečo je to tak, ale opakuje sa to z roka na rok. Najsmutnejšie je, že s úrazmi súvisiacimi s pyrotechnikou prichádzajú čoraz mladšie deti a často majú trvalé následky do konca života," konštatovala primárka.
Oveľa spokojnejšia je s tohtoročnou bilanciou odberov. Urobili ich vyše 8-tisíc, čo je viac ako vlani. Získali aj veľa prvodarcov. Najmä vďaka výjazdom na Prešovskú univerzitu, predovšetkým Fakultu zdravotníctva, kde urobili okolo 200 odberov. Nových darcov však získali aj z okolia Prešova, keď v októbri začali s odberovými výjazdmi. "Boli sme v Giraltovciach, Medzilaborciach, v obciach Víťaz a Ďačov. Boli sme aj vo veľkých firmách, ako je Kronospan, Solivary a osvedčilo sa nám to. Ľudia boli ochotní a našli sme kontaktné osoby, ktoré nám takéto odbery pomôžu zorganizovať aj v budúcnosti," uviedla J. Leško- Andraščíková. Na výjazd však potrebovali špeciálne vozidlo, aby mohli so sebou vziať všetko vybavenie. S tým im pomohla firma Jami-Trans, ktorá im upravené vozidlo zapožičala. Keďže odozva bola dobrá, ďalšie výjazdy chcú zopakovať na budúci rok. Pravdepodobne už na prelome januára a februára. Troj až štvormesačná prestávka je totiž nevyhnutná. Muži môžu darovať krv štyrikrát v roku, ženy trikrát. Policajný zbor pri takýchto aktivitách vždy ochotne spolupracuje a v poslednom čase už aj športové tímy. No na odberové lôžko si v krízových situáciách ochotne ľahnú aj primári či zamestnanci fakultnej nemocnice.
Z obce Víťaz dodala aj úsmevnejšiu historku. Vtedy prišiel na odber aj ženích, ktorý mal mať o deň neskôr svadbu spolu s družbami. Nakoniec sa z humánneho činu stala spoločenská udalosť, pri ktorej si ľudia pospomínali na staré časy pri opekanej klobáse, svadobčania aj zanôtili a všetci sa rozišli s príjemným zážitkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš