256 400 korún! Ročná odmena predstavuje 40 percent súhrnu platov za rok. Odmenu mu navrhol prednosta mestského úradu Vladimír Kasander a na druhý pokus ju zastupiteľstvo aj schválilo.
Primátora sme sa opýtali, či podľa neho nie je výška odmeny privysoká. "Ja som už počul, že šéf vojenských opravovaní zobral tri milióny, ktoré mu schválili. Ďalšie dva milióny si vyplatil sám. Je otázka, či to je porovnateľné, alebo nie je, či to je veľa alebo málo. Je to filozofická otázka," reagoval. Dodal, že za tri roky, odkedy je vo svojej funkcii, nedostal nijaké odmeny. "Okrem dvadsaťtisíc korún, ktoré som dostal za organizáciu Stropkovského jarmoku pred tromi rokmi." I. Hamarčák ďalej podotkol, že vykonáva túto funkciu tak isto ako každý primátor pred ním. "A všetci primátori predo mnou mali na začiatku obdobia stanovené podmienky. To znamená, štyridsať percent štvrťročné odmeny a ďalších desať percent po ukončení roka. To je spolu päťdesiat percent. Ja som dostal štyridsať, čiže moja odmena je nižšia." Hamarčák ďalej dodal, že toto je aj otázka rozvoja mesta, či si naozaj terajší primátor zaslúži, alebo nezaslúži odmenu.
Pri prvom hlasovaní boli deviati poslanci za, siedmi proti a dvaja sa zdržali hlasovania. V druhom hlasovaní to bolo dramatické a doslova o "chlp". V prospech štedrej odmeny pre primátora rozhodol jeden hlas. Nezávislý poslanec Karol Richvalský, ktorý sa v prvom hladovaní zdržal, zmenil názor a za navrhovanú odmenu zdvihol ruku.
Proti hlasovali poslanci najsilnejšieho klubu v MsZ v Stropkove - poslanci KDH. Klub vidí problém práve vo výške odmeny. "Zdala sa nám neprimeraná," povedal viceprimátor a poslanec za KDH Metod Burák. "Primátor pracoval do augusta aj v Národnej rade a okrem toho poberal ešte aj primátorský plat. Ďalším dôvodom, prečo sme tento návrh nepodporili je, že vo svojom volebnom programe sľuboval, že keďže je poslancom Národnej rady, ušetrí mestu peniaze na svojej primátorskej mzde." Dodávame, že na plnú mzdu v tom čase nemal právny nárok. "S účinnosťou od 1. októbra minulého roka bol tento zákon pozmenený a umožnil primátorovi poberať plat spolu s platom poslanca Národnej rady. Túto možnosť primátor v deň účinnosti využil a požiadal o schválenie mesačného platu. Zastupiteľstvo mu to schválilo. Plat teda poberal a tým pádom sľub nesplnil," uviedol Burák.
Poslancom za KDH sa nepáči aj to, že primátor ich ohľadom svojej odmeny neoslovil. "Mohli sme o tom v pokoji debatovať a dohodnúť sa. My nie sme proti odmene. Vieme, že sa tento rok v meste preinvestovalo dosť," povedal M. Burák a dodal, že ich mrzí, že primátor ignoruje klub KDH a nekomunikuje s ním. "V tom vidím najväčší problém. Oslovil poslancov za Smer. Je to strana, ktorá sa prezentuje ako strana na ochranu chudobných. A práve oni zdvihli ruku za jeho odmenu. Týmto nechutným veciam sme sa mohli vyhnúť, lebo takto nasilu presadiť odmenu, to sa mi zdá nedôstojné." M. Burák myslel to, že pred koncom zastupiteľstva sa ozval poslanec Peter Obrimčák (Smer). On navrhol, aby sa poslanci k hlasovaniu o odmene znovu vrátili. "Toto nepridá primátorovi na dobrej povesti," dodal M. Burák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš